Štátne lesy TANAP zverejnili na sociálnej sieti priam až neuveriteľné zábery vlka, ktorý v Tatrách lovil za bieleho dňa. Útok sa stal včera hneď vedľa zastávky Tatranských elektrických železníc v Hornom Smokovci. Po ulovení koristi vlka odplašili autá a prichádzajúca električka, ktorá dokonca po jeho úlovku aj prešla.  

Podľa zoológa ŠL TANAP-u Jozefa Hyblera ide vo Vysokých Tatrách o výnimočný prípad, keď vlk lovil za bieleho dňa v intraviláne. „Je to dosť veľké prekvapenie, aj keď vtedy, keď vlk ženie zver, sa stáva, že zver prichádza až k ľuďom a tam hľadá záchranu, ale toto bolo dosť netradičné. Zrejme vlk v zápale lovu nevnímal okolie, a už keď ulovenú korisť mal pred sebou, tak sa jej nechcel vzdať a snažil sa ju odtiahnuť cez to koľajisko,“ objasnil zoológ Hybler.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Lesníci ďalej pracujú s hypotézou, že ide o vlka samotára a na jeho plachosť môže mať vplyv staroba či choroba. V príslušnej lokalite dokonca aj evidujú jedného takéhoto jedinca, ktorý sa viackrát objavil na nezvyčajných miestach, dokonca zaútočil na ovce. „Pravdepodobne ide o toho istého jedinca, ale príčinu jeho stratenej plachosti môžeme len hádať. Nebude to však štandardný jedinec, nie je to prirodzené a niečo s ním bude,“ domnieva sa zoolog Jozef Hybler, ktorý sa behom svojej 12-ročnej praxe s ničím podobným ešte nestretol.

Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka ide o unikátne zábery, ktoré sa nepodarí len tak nasnímať. „Možno pre niekoho je to prekvapivé, pre nás je to však prirodzený vzťah medzi korisťou a predátorom. Je normálne, že vlk loví a chce sa nažrať. Vzhľadom na to, že to bolo v intraviláne za bieleho dňa, bolo jasné, že sa nenažerie, bol od koristi odohnaný električkou, takže je predpoklad, že bude donútený uloviť ďalšieho bylinožravca,“ zdôraznil Majko a zároveň apeloval na miestnych, aby sa nijako nesnažili prilákať a neprikrmovali divú vysokú zver v intravilánoch. Tá totiž potom často hľadá útočisko v intraviláne, pričom predpokladá, že šelma sa zľakne.

Riaditeľ Správy TANAP-u dodal, že hranica medzi divou prírodou národného parku a intravilánom mesta, kde žijú ľudia, je veľmi tenká. „Zároveň však majú obyvatelia Tatier pridanú hodnotu, vidieť druhy a faunu, ktorú možno ľudia v iných regiónoch neuvidia,“ skonštatoval. Ochranárom sa doposiaľ podarilo zachytiť vlka len pri love v nočných hodinách a v lokalitách vzdialenejších od ľudí.

Nejde pritom o jediného vlka, ktorého v pondelok videli ľudia počas bieleho dňa. Ďalší jedinec prebehol priamo cez zjazdovku Jakubkova lúka. Podľa lesníkov i ochranárov sa však nie je čoho báť, keďže vlk je veľmi plaché zviera. „Zjazdové trate priečne pretínajú územie, a keď sa predátor potrebuje z jednej doliny dostať do druhej, musí prebehnúť aj cez takéto odkryté územie,“ dodal Majko.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here