Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Štátne lesy TANAP zverejnili na sociálnej sieti priam až neuveriteľné zábery vlka, ktorý v Tatrách lovil za bieleho dňa. Útok sa stal včera hneď vedľa zastávky Tatranských elektrických železníc v Hornom Smokovci. Po ulovení koristi vlka odplašili autá a prichádzajúca električka, ktorá dokonca po jeho úlovku aj prešla.  

Podľa zoológa ŠL TANAP-u Jozefa Hyblera ide vo Vysokých Tatrách o výnimočný prípad, keď vlk lovil za bieleho dňa v intraviláne. „Je to dosť veľké prekvapenie, aj keď vtedy, keď vlk ženie zver, sa stáva, že zver prichádza až k ľuďom a tam hľadá záchranu, ale toto bolo dosť netradičné. Zrejme vlk v zápale lovu nevnímal okolie, a už keď ulovenú korisť mal pred sebou, tak sa jej nechcel vzdať a snažil sa ju odtiahnuť cez to koľajisko,“ objasnil zoológ Hybler.

Lesníci ďalej pracujú s hypotézou, že ide o vlka samotára a na jeho plachosť môže mať vplyv staroba či choroba. V príslušnej lokalite dokonca aj evidujú jedného takéhoto jedinca, ktorý sa viackrát objavil na nezvyčajných miestach, dokonca zaútočil na ovce. „Pravdepodobne ide o toho istého jedinca, ale príčinu jeho stratenej plachosti môžeme len hádať. Nebude to však štandardný jedinec, nie je to prirodzené a niečo s ním bude,“ domnieva sa zoolog Jozef Hybler, ktorý sa behom svojej 12-ročnej praxe s ničím podobným ešte nestretol.

Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka ide o unikátne zábery, ktoré sa nepodarí len tak nasnímať. „Možno pre niekoho je to prekvapivé, pre nás je to však prirodzený vzťah medzi korisťou a predátorom. Je normálne, že vlk loví a chce sa nažrať. Vzhľadom na to, že to bolo v intraviláne za bieleho dňa, bolo jasné, že sa nenažerie, bol od koristi odohnaný električkou, takže je predpoklad, že bude donútený uloviť ďalšieho bylinožravca,“ zdôraznil Majko a zároveň apeloval na miestnych, aby sa nijako nesnažili prilákať a neprikrmovali divú vysokú zver v intravilánoch. Tá totiž potom často hľadá útočisko v intraviláne, pričom predpokladá, že šelma sa zľakne.

TEŽ

Prinášame exkluzívne zábery útoku vlka na jelienča z dnešného dňa, tesne vedľa zastávky Tatranských elektrických železníc v Hornom Smokovci. Po ulovenom zvierati vzápätí prešla električka. Raticová zver často využíva pobyt v intravilánoch tatranských osád aj kvôli ochrane pred predátormi. Často stráca plachosť, čo prináša nepríjemnosti. Ešte viac je však nepríjemné, ak pri ľudských obydliach strácajú plachosť pred človekom tiež predátori. Prípad, kedy sa šelma odvážila prísť za svojou korisťou až do intravilánu obce, už vôbec nie je ojedinelý. Pozor, len pre silnejšie povahy.

Uverejnil používateľ Štátne lesy TANAPu Pondelok 10. februára 2020

Riaditeľ Správy TANAP-u dodal, že hranica medzi divou prírodou národného parku a intravilánom mesta, kde žijú ľudia, je veľmi tenká. „Zároveň však majú obyvatelia Tatier pridanú hodnotu, vidieť druhy a faunu, ktorú možno ľudia v iných regiónoch neuvidia,“ skonštatoval. Ochranárom sa doposiaľ podarilo zachytiť vlka len pri love v nočných hodinách a v lokalitách vzdialenejších od ľudí.

Nejde pritom o jediného vlka, ktorého v pondelok videli ľudia počas bieleho dňa. Ďalší jedinec prebehol priamo cez zjazdovku Jakubkova lúka. Podľa lesníkov i ochranárov sa však nie je čoho báť, keďže vlk je veľmi plaché zviera. „Zjazdové trate priečne pretínajú územie, a keď sa predátor potrebuje z jednej doliny dostať do druhej, musí prebehnúť aj cez takéto odkryté územie,“ dodal Majko.

 

Komentáre