Sú priami príbuzní myši, jeleňa alebo ťavy, no vzrastom nie sú väčší ako mačka domáca. Myšie jelene sú doteraz najmenším známym párnokopytníkom. Jeho poddruh Tragulus versicolor nikto nevidel už takmer 30 rokov a tak sa vedci domnievali, že tento druh vyhynul.

Pravdepodobne sa však len ukrýval v hustých lesoch vietnamskej džungle. Dôvodom vyhynutia tohto drobného živočícha mal byť jeho nadmerný lov. Prvýkrát bol myší jeleň objavený v roku 1910 a hneď sa stal veľmi vyhľadávanou poľovníckou trofejou. Z dôvodu jeho nadmerného lovu boli posledné jedince zdokumentované a videné ešte v roku 1990.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

„Pre nás, čo žijeme vo Vietname a zaoberáme sa ochranou prírody, je otázka existencie myšieho jeleňa veľmi komplikovaná,“ uviedol An Nguyen z organizácie Global Wildlife Conservation (GWC). Objaviť živého jedinca tohto drobného párnokopytníka, ktorého mnohí pokladali za úplne vyhynutého, bolo nesmierne ťažké. Tým GWC mal veľmi málo informácii o jeho výskyte. Nakoniec však Nguyen so svojim tímom narazil na informácie od dedinčanov z okolia mesta Nha Trang, ktorí k jeho znovuobjaveniu výrazne dopomohli.

zdroj: Getty Images

Tím ochranárov rozmiestnil v lese 3 fotopasce, ktorým sa behom 5 mesiacov podarilo vyfotografovať až 275 fotografií tohto ohrozeného druhu. Po prvotnom úspechu umiestnili po lese ďalších 29 fotoaparátov, vďaka ktorým získali 1881 nových fotografií.

Najdrobnejšie jelene sú predovšetkým nočnými živočíchmi a žijú skryte. Obľubujú husté porasty v blízkosti vody a v ázijských legendách sú symbolom prefíkanosti.

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here