De Joriove začiatky boli naozaj veľmi ťažké, ale svojim úsilím a odhodlaním dokázal vybudovať majetok v hodnote 3 miliardy dolárov. Vyrastal na jednom z chudobných predmestí v Los Angeles. Jeho rodičia sa rozviedli v čase, keď mal John 2 roky. Už vo veku 9 rokov prispieval do rodinného rozpočtu ako predavač vianočných prianí a neskôr, ako 11 ročný doručoval noviny. „Nevedel som o tom, že nič nemáme, pretože som to nikdy nemal podľa čoho porovnávať,“ spomína na svoje detstvo de Joria.

Z gangu k predajcovi encyklopédií

Nakoľko sa jeho matka sama nedokázala o Johna a jeho brata postarať, skončili obaja v domove s pestúnskou starostlivosťou. Behom dospievania bol de Joria dokonca aj členom pouličného gangu. Aj napriek tejto nepriazni osudu a náročnej životnej situácii však stále navštevoval školu. Ako sám opisuje, jeho život veľmi ovplyvnil jeho stredoškolský učiteľ, ktorý si ho jedného dňa zavolal bokom a povedal mu, že pokiaľ neopustí gang, tak jeho život nebude stáť za nič. S veľkou pravdepodobnosťou mu jeho učiteľ týmto „zachránil“ život.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Mladý John nakoniec v roku 1962 opustil strednú školu Johna Marshalla ako jej absolvent. Jeho kroky mali ďalej smerovať na vysokú školu, nakoľko si to však nemohol dovoliť, zamieril k americkému námorníctvu, kde slúžil po dobu 2 rokov. Po tom, ako opustil námorníctvo začal predávať encyklopédie. Práve tento bytový predaj kníh mu dodal cenné skúsenosti na čo s úsmevom spomína: „Keď Vám 10/15 ľudí pred nosom zabuchne dvere, nesmie to na Vás ten šestnásty spoznať. Priemerná doba zamestnania takéhoto predavača bola asi 3 dni, ja som to vydržal 3 roky.“ Behom nasledujúcich pár rokov vystriedal rôzne povolania od školníka až po poisťováka.

maxresdefault

Nekonečná viera a odhodlanie

Na jeho ceste za snom ho nezlomilo ani to, že dvakrát žil prakticky na ulici. Prvý krát to bolo keď mal 22 rokov a opustila ho žena, ktorá ho nechala samého s ich 2-ročným synom. De Joria vyriešil situáciu tak, že zbieral prázdne fľaše za pár centov. Na ulici bol len pár dní.

Druhýkrát sa dostal do takejto situácie tesne pred tým, ako založil svoju firmu John Paul Mitchell Systems. V tejto dobe dokonca prespával pár týždňov v aute. John si aj z tohto zobral maximum a cennú lekciu. Predtým, ako založil vlastnú firmu, vystriedal mnoho zamestnaní a v žiadnom z nich neurobil dieru do sveta. Jedného dňa mu jeho priateľ poradil, aby začal predávať kozmetiku, spočiatku to síce nie je moc výnosné, ale možnosti tohto biznisu boli v tej dobe obrovské. John sa toho chytil a dnes vie, že to bol správny krok.

V roku 1971 začal predávať pre spoločnosť Redken vlasové produkty. Za rok a pol mal pod sebou 2 divízie zamestnancov s 2 sekretárkami a 4 zamestnancami, čo však vytváralo zlé svetlo na menej výkonných manažérov a tak v roku 1975 túto firmu opustil. Následne sa podobný scenár opakoval v 2 ďalších firmách. V tej poslednej po roku ako zamestnanec zarábal viac ako majiteľ firmy a tak musel aj túto firmu opustiť.

maxresdefault-1

Základy miliardového impéria

Po týchto všetkých skúsenostiach si uvedomil, že pokiaľ chce v živote skutočne uspieť, podarí sa mu to len pokiaľ bude podnikať na vlastnú päsť a bude sa spoliehať len sám na seba. Svoju korporáciu John Paul Mitchell Systems, ktorá predáva vlasovú aj inú kozmetiku založil s partnerom Paulom Mitchellom a s hotovosťou 700 dolárov v roku 1980. V dnešnej dobe táto firma predáva kozmetiku do viacej než 150 000 salónov krásy po celom svete.

De Joria vlastní zhruba 17% spoločnosti. Taktiež má podiely vo firmách, ktoré vyrábajú solárnu energiu, v diamantoch ale aj v sektore mobilných technológií. Má aj firmu, ktorá dodáva kozmetiku pre domácich miláčikov. V minulosti vlastnil a sieť nočných klubov House of Blues,  ktorú v roku 2006 predal za 350 miliónov dolárov. Klobúk dole pred týmto človekom, ktorý v minulosti prespával na ulici a v aute….

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here