Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Slovensko dokazuje, že sa snaží čo najefektívnejšie bojovať s novým ochorením COVID-19, čoho symbolom je aj nová mobilná aplikácia. Tá dokáže určiť, či si bol v kontakte s nakazenou osobou.

Vďaka aplikácii budeme môcť zistiť aj fakt, či daná osoba bola v minulosti testovaná na pritomnosť koronavírusu a či sa v súčasnosti u nej prítomnosť nákazy potvrdila. Za celým projektom stojí tím slovenských vedcov a programátorov. V dohľadnej dobe by mala byť aplikácia dostupná pre Apple a Android platformy.

View this post on Instagram

SLOVENSKÝ LEKÁRI UROBILI APPKU! • lepšie sa chrániť pred šíriacim sa vírusom tak, že ich podporuje v dodržiavaní karantény • byť informovaný ak sa človek vyskytne v blízkosti registrovanej infekcie (do 50m) • rovnako im oznámi stretnutia s infekciou aj spätne(z posledného obdobia) ak sa vyskytovali v blízkosti niekoho, koho výsledky na COVID19 prišli pozitívne. Takéto udalosti ukáže aplikácia človeku na jeho mape. Je na rozhodnutí človeka, či tieto incidenty vyhodnotí ako dosť vážne či časté, a hneď alebo až po výskyte prvých klinických príznakov sa rozhodne dať otestovať pre COVID-19. Ľudia si môžu priamo z aplikácie vybrať možnosť otestovať sa na COVID 19 a zároveň do nej naspäť dostanú informáciu o pozitivite, bez potreby niekam volať či chodiť. V prípade, že anonymný identifikátor bude referenčným centrom/laboratóriom/lekárom označený ako pozitívny, aplikácia v takom prípade automaticky upozorní ostatné, ktoré s ňou boli v blízkosti za poslednú dobu, samozrejme anonymne. Týmto sa stretnutia na ich mapách zrazu zobrazuje ako rizikové, samozrejme všetko anonymne. Takto aplikácia umožní okamžite reagovať na nekontrolovateľné šírenie infekcie predovšetkým aspymptomatickými bacilonosičmi. Zdroj:www.zostanzdravy.sk (Caka sa na schvalenie pre Apple) 17.3.2020 . . . #zostanzdravy #seddoma #zostandoma #koronavirus #pandemia #aplikacia

A post shared by COVID-19 SK (@koronavirus_slovensko) on

Aplikácia s výstižným názvom „Zostaň zdravý“ má za cieľ uľahčiť pohyb ľudí vonku. Dôležité je, že aplikácia je v súčasnosti anonymná a podobný systém využívajú aj v Nemecku, USA a Izraeli. Cieľom aplikácie je výrazne obmedzenie šírenia nákazy.

Aplikácia nevyžaduje žiadne osobné údaje o vlastníkovi mobilu. Pre registráciu, aby sa predišlo rôznym druhom zneužitia, je vyžadovaný len e-mail, na ktorý je zaslané potvrdenie. Táto aplikácia bola a je ďalej vyvíjaná v úzkej spolupráci lekárov v rámci zdravotníckeho FB fóra, ktoré združuje takmer 5000 zdravotníkov.

Ak sa v tvojej blízkosti vyskytne človek s nákazou COVID-19, budeš automaticky informovaný o možnom styku s týmto človekom. To isté ti bude aplikácia hlásiť, aj keď si sa v minulosti stretom s človekom, ktorý nebol testovaný, ale medzičasom mu prišli výsledky o pozitivite na COVID-19.

Komentáre