Reakcia na smrť Georgea Floyda na seba nenechala dlho čakať – viaceré svetové krajiny už niekoľko dní dávajú najavo svoju nedôveru voči polícii a v uliciach sa organizujú masívne štrajky. V tejto vlne sa momentálne zmieta aj Francúzsko, kde štrajkovali obyvatelia i polícia. Prvá demonštrácia sa tu uskutočnila 2. júna, kedy sa 20 000 osôb zhromaždilo pred parížskym súdom. Francúzi sa ale rozhodli pokračovať ďalej – včera, 13. júna usporiadali pochod z Námestia republiky k parížskej opere. Podľa informácií policajného riaditeľstva v Paríži sa na včerajšom proteste malo zúčastniť až 15 000 osôb. Sobotná demonštrácia vypukla v poobedných hodinách a trvala až do skorých ranných hodín. Počas tohto času nastalo niekoľko konfliktov obyvateľov i polície, ktorá sa aktívne zúčastnila štrajku tiež. 

V uliciach Paríža sa dejú masívne protesty
Zdroj: francetvinfo.fr

Centrom diania včerajších pochodov proti rasizmu a policajnému násiliu sa stal Paríž, no demonštrácie sa uskutočnili hneď vo viacerých francúzskych mestách – v Bordeaux, Lyone a Nantes sa zúčastnení počítali na tisíce, menšie protesty boli zaznamenané v Metz, Nancy a Besançone. Najhoršie na tom bol, ako vždy, Paríž, kde sa demonštrácie takmer vždy zvrhnú a je potrebný tvrdý zásah represívnych zložiek. O 19:00 policajné zložky ohlásili 26 zatknutí v uliciach Paríža. Demonštranti okrem blokovania centra Paríža, agresívnemu správaniu a ohrozovaniu ostatných ľudí porušili aj zákaz zhromažďovania sa, ktorý platí v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Protesty neboli oficiálne zakázané, avšak zhromaždenia, na ktorých sa zúčastňuje viac ako 10-tisíc ľudí by mali byť okamžite rozpustené z dôvodu ochrany zdravia obyvateľov. Francúzsky minister vnútra však urobil výnimku a oznámil, že tento štrajk bude tolerovaný vládou práve kvôli globálnej emócii, ktorá v takejto situácii musí byť rešpektovaná. Kompromisom v tejto situácii bolo zatvorenie reštaurácií, barov, bistier a obchodov na trase demonštrácie a v jej blízkom okolí.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Napriek zákazu štrajkujú aj policajti
Zdroj: lexpress.fr

Do protestu v Paríži sa, prekvapivo, zapojili aj tamojší policajti, ktorí majú za normálnych okolností prísny zákaz účasti na štrajkoch a demonštráciách. V aktívnom 2-dňovom proteste, ktorý bol reakciou na slová verejnosti i francúzskeho ministra vnútra, zablokovali premávku na Elyzejských poliach a združili sa pri víťaznom oblúku. Hlavná trieda i premávka v centre Paríža bola paralyzovaná – príslušníci polície týmto spôsobom reagovali na vyjadrenia, že počas policajnej práce dochádza k častým prejavom rasizmu a podpore násilia. Francúzsky minister Castaner policajtov rozhneval slovami, že prejavy rasizmu v policajnom zbore budú brané s nulovou toleranciou a prehlásil, že francúzska polícia nie je ako americká. Zároveň sa policajti budú musieť riadiť obmedzeniami, ktoré boli schválené, aby sa predišlo násilnému zaobchádzaniu s podozrivými či zatknutými. Polícia teraz žiada demisiu ministra Castanera a stretnutie s prezidentom Macronom, ktorý sa má k aktuálnemu dianiu v krajine vyjadriť už čoskoro.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here