Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Krásne talianske domy sú lákadlom pre milovníkov pokoja, oddychu a histórie. Jeden taký domček na Sicílii by mohol stáť, dajme tomu, od 250 000 až po 2,5 milióna eur, záleží od presnej lokality a veľkosti domu. V meste Mussomeli ležiacom na juhu Sicílie však tieto domy stoja len 1€. V čom je háčik?

Cena je obrovským lákadlom pre Talianov i obyvateľov iných krajín – veď ktorý dom v dnešnej dobe stojí 1€? Domy sú však opustené a vyžadujú si rozsiahlu a nákladnú rekonštrukciu. Poviete si – kúpim predsa dom a to, či ho zrekonštruujem alebo predám ďalej, je predsa na mne. Podmienkou kúpnej zmluvy je však prísľub, že súhlasíte s rekonštrukciou domu aj napriek tomu, že jej cena sa môže vyšplhať na niekoľko desiatok tisíc eur.

“V posledných 40 rokoch ľudia, najmä mladí ľudia, odišli za prácou do veľkých miest a malé dediny po celom Taliansku, ako napríklad Mussomeli, zostali opustené. Jedným z nápadov na oživenie týchto miest je ponuka na kúpu domu za 1€, ktorá má navnadiť medzinárodných klientov na kúpu, investíciu a trávenie dovoleniek na týchto miestach, čím dedinky znova ožijú,“ hovorí Stefan Neuhaus, expert na nehnuteľnosti.

Mnohé domčeky sú v dobrom stave, no veľa ich je takých, ktoré potrebujú rekonštrukciu ako soľ. Ako súčasť kúpnej dohody preto kupujúci zaplatí vratnú zálohu vo výške 5 000€ a zaviaže sa k tomu, že svoj dom zrenovuje do 3 rokov. Ceny renovácií sa podľa odborníkov pohybujú od 100 do 700€ za meter štvorcový. Kupujúci je tiež povinný do jedného roka pripraviť projekt, v ktorom stavbu zhodnotí a zhrnie, čo konkrétne a akým spôsobom ide prerábať. Je tiež povinný začať s prácami na dome do 2 mesiacov od dňa vydania povolenia na rekonštrukciu.

Komentáre