Čas je naozaj vzácna komodita! Nedá sa vrátiť ani kúpiť, ale dá sa celkom ľahko premrhať. Mnoho vecí by sme spravili odstupom času inak a keď sa stretneme so známymi, často zhodnotíme, že čas letí ako voda. My, ľudia, však máme jednu obrovskú výhodu a tou je, že môžeme ovplyvniť naše budúce bytie!

Aby som príliš nefilozofoval, nemám na mysli len to, ako sa budeme chovať alebo kam budeme smerovať. Ovplyvniť môžeme aj to, ako sa čas prejaví napríklad na našom zovňajšku.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Pravdepodobne každý by chcel vyzerať mladý čo najdlhšiu možnú dobu. Avšak to, ako v súčasnosti žijeme, ide celkom výrazne proti nám. Mnoho stresu, veľa práce, nezdravé stravovanie a málo fyzického pohybu. Ako som však už povedal, máme možnosť veci zmeniť.

Jednou z hlavných „častí“, na ktoré máme dosah je práve to, čo si vložíme do úst. Hoci kvalita potravín išla výrazne k horšiemu, stále je dosť potravín, na ktoré sa môžeme zamerať.

Anti-aging potraviny by mali obsahovať najmä veľa antioxidantov, vitamínov a minerálov, avšak s pokojným svedomím tu možeme zaradiť napríklad whey proteín alebo kávičku.

Medzi plody, ktoré majú super zloženie patrí bobuľové ovocie. Často ste pravdepodobne čítali o čučoriedkach, ale zaradiť sem môžeme aj černice, maliny, brusnice a podobne. Jednak sú kaloricky „štíhle“, ale obsahujú taktiež veľa antioxidantov (vitamín C, E..), organické kyseliny, betakarotén a naviac aj veľmi dobre chutia.

Ďalšou superpotravinou, ktorá by nemala chýbať na našich tanieroch je červená repa. Som jej veľký zástanca, pretože jej výhody sú naozaj výrazné a sám ju konzumujem celkom často. Červená repa zlepšuje našu imunitu, bojuje proti zápalom v tele a proti rôznym infekciám. Pred oxidačným stresom a voľnými radikálmi chráni bunky hlavne vitamín E. Zabraňuje predčasnému starnutiu na bunkovej úrovni.

Červená repa obsahuje vlákninu, ktorá zlepšuje aj naše trávenie, upravuje činnosť čriev a podporuje činnosť žalúdka, žlčníka a pečene. Veľký význam má aj v športovej sfére, keďže zvyšuje výkon!

Keďže som kávičkár, nemôžem vynechať na našom zozname ani dobrú kávu. Jednak je pre mňa pitie kávy príjemným rituálom, kedy mám chvíľku čas a môžem si pri nej oddýchnuť, pozastaviť zhon, ktorý nás obklopuje a napríklad si pri nej niečo dobré prečítať. Káva je taktiež nabitá antioxidantmi a teda potláča, respektíve bojuje, proti zápalom. Avšak, samozrejme platí, že všetko by malo mať svoju mieru. Ja sám si ju doprajem jeden až dvakrát za deň.

Z vlastnej skúsenosti viem, že je občas zložité pokryť denný príjem bielkovín. Preto by som tu rád spomenul aj proteínový nápoj (nemusí to byť výhradne z kravského mlieka, ale napríklad aj z kozieho alebo niektorý z vegánskych alternatív).

Proteín obsahuje všetky pre telo dôležité aminokyseliny a tráviace enzýmy, vďaka čomu si s ním náš tráviaci systém ľahšie poradí a zlepšuje aj rýchlosť nášho metabolizmu. Zvyšuje v tele hladinu Glutamiónu, ktorý, ako uvádza Inštitút pre biomedicínu, patrí k najdôležitejším antioxidantom vôbec!

Popri dobrom jedle, však nemôžeme zabúdať ani na pohyb. Asi každý by chcel ostať vitálny do vysokého veku, ale to jednoducho nie je možné, ak do nášho bežného života nezaradíme pravidelný pohyb. V súčasnosti máme na výber naozaj mnoho alternatív, no ja by som chcel vyzdvihnúť najmä odporový tréning a teda fitko! Výskumy totiž dokázali, že práve množstvo svalovej hmoty je faktor, ktorý spomaľuje starnutie najvýraznejšie! Dokáže upraviť hormonálny systém, zlepšiť kondíciu, redukovať množstvo tuku, no najmä zlepšuje psychickú pohodu! J

Prajem Vám všetkým krásnu zimu, aby ste si užili to, čo je práve teraz a nečakali len na príchod leta! Čas totiž naozaj plynie rýchlo a je toho naozaj veľa krásneho, čo môžeme zažiť aj v tieto zimné dni!

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here