Značku Rolex netreba asi nikomu nejako príliš predstavovať, je azda tou najznámejšou vo svete luxusných hodiniek. Táto švajčiarska značka s korunkou vo svojom znaku sa môže pýšiť veľkým množstvom prvenstiev na svojom konte. Ako prvá na svete uviedla na trh vodotesné hodinky, neskôr zase vymyslela samonaťahovací mechanizmus (perpetual rotor) a taktiež ako prvá na svete uviedla hodinky s ukazovateľom dátumu priamo na číselníku. 

Ale aby sme nepredbiehali, poďme pekne od začiatku. Púť tejto značky začína v Londýne za asistencie dvoch zakladateľov, pričom ani jeden z nich nepochádza zo Švajčiarska. Prvý bol Hans Wilsdorf pochádzajúci z nemecka a druhý bol jeho švagor Alfred Davis z Veľkej Británie. Práve títo dvaja páni stoja za zrodom azda najväčšej hodinkárskej značky na celom svete.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Náramkové hodinky začali v Londýne

História náramkových hodiniek je neodmysliteľne prepojená s Hansom Wilsdorfom, ktorý v roku 1905 ako 24-ročný založil v Londýne spoločnosť, ktorá začala podnikať v oblasti distribúcie hodiniek. Už vtedy sa tento pán začal pohrávať v hlave s myšlienkou výroby presných hodiniek na ruku. Nie, že by sa v tej dobe také hodinky ešte nevyrábali a nenosili, no boli veľmi nepresné a nespoľahlivé. Hans mal jasnú víziu kvalitných a presných hodiniek, ktoré vždy ukážu presný čas. To vyústilo až do značky ROLEX. Nič sa však nedeje zo dňa na deň a aj cesta tejto značky bola veľmi dlhá.

Obaja zakladatelia si boli vedomí faktu, že ich hodinkárska značka potrebuje zvučné a nezabudnuteľné meno, ktoré bude znieť hrdo a zároveň sa bude dať jednoducho vyslovovať v každom jazyku. Taktiež potrebovali, aby ich názov dobre pasoval na ciferník hodiniek. Dlho sa vo svojich hlavách pohrávali s písmenkami abecedy, až nakoniec jedného krásneho dňa ich osvietila inšpirácia a vzniklo zvučné meno ROLEX.

Spoločnosť WILSDORF AND DAVIS sa dlhé roky venovala len predaju švajčiarskych hodiniek bez toho, aby vyrábala svoje vlastné produkty. V tom čase jednoducho len montovali dokopy jednotlivé ciferníky, mechanizmy a ručičky od najlepších hodinkárskych dodávateľov tej doby.

Zo začiatku sa spoločnosť ROLEX rozhodla zlepšiť kvalitu používaných mechanizmov a tak začali používať mechanizmy vyrábané švajčiarskou spoločnosťou v Bienne pod vedením pána Jeana Aeglera. Jeho produkty boli známe svojou precíznosťou a presnosťou. Spoločnosť ROLEX bola s týmito mechanizmami asi veľmi spokojná, keďže ich používali od roku 1905 až do roku 2004.

Pokiaľ niečo robíte svedomito a usilovne, úspech sa dostaví. Ináč to nebolo ani v tomto prípade. V roku 1910 sa náramkové hodinky ROLEX stali prvými na svete, ktoré získali Švajčiarsky Certifikát Chronometrickej Precíznosti, ktorého garantom bolo centrum hodiniek  –  Official Watch Rating Centre in Bienne.

CERACHROM BEZEL

O štyri roky neskôr, v roku 1914 získava ROLEX certifikát triedy „A“, udelený Observatóriom Kew vo Veľkej Británii. Takýmto certifikátom sa dovtedy odmeňovali len námornícke chronometre. Od tohto momentu sa značka ROLEX stala symbolom precíznosti na celom svete.

Spoločnosť mala Londýn ako svoje hlavné stanovisko 14 rokov – a to do roku 1919. Od tejto chvíle si uvedomili, že najlepšie pre nich bude začať vyrábať aj niektoré komponenty svoje vlastné. To presúva ich celú základňu do centra všetkých hodiniek – do švajčiarskeho mesta Ženeva.  Tu je zapísaná v roku 1920 spoločnosť MONTES ROLEX S.A. čím začína vytvárať novodobé dejiny hodiniek.

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here