Švédske mesto Eskilstuna prišlo s netradičným spôsobom, ako zaobísť so žobrákmi a tulákmi, ktorí pýtajú peniaze od okoloidúcich. Zaviedlo systém licencií, ktorých platnosť je stanovená na 3 mesiace a oprávňuje majiteľa k žobraniu. Cena licencie je 23€ a človek si ju môže vybaviť cez online formulár alebo osobne na policajnej stanici. Podmienkou pre obe možnosti je platný doklad totožnosti. Zarábanie peňazí týmto spôsobom bude teda po novom vyžadovať ochotu a čas zo strany žiadateľa o licenciu.

Zdroj: theguardian.com

Systém licencií vstúpil do platnosti 1. augusta 2019, no diskutovalo sa o ňom už počas minulého roka. V hre bol aj nápad na celoplošné zakázanie pouličného žobrania, no namiesto neho sa zaviedli do platnosti licencie, ktoré majú v tomto prípade slúžiť ako kompromis. Každý má predsa právo na zarábanie peňazí, i keď žobranie nie je štandardným spôsobom. Nový systém sa však okamžite stretol s paľbou kritiky.

Zdroj: telegraph.co.uk

Podľa kompetentných ľudí z mesta Eskilstuna by systém spoplatnených licencií na činnosť žobrania, ktoré je nutné obnoviť a zaplatiť každé 3 mesiace, mohol motivovať týchto ľudí k práci. Okrem toho, že budú nútení naučiť sa spolupracovať s orgánmi akými sú úrady či polícia, by pre nich možno bolo výhodnejšie podieľať sa na verejnoprospešných prácach a nájsť si normálnu prácu. Kritici však tvrdia, že tento systém v sebe skrýva kopec problémov a označujú ho za podporu žobráctva v uliciach, zdieranie a vykorisťovanie bezbranných ľudí. Ak totiž polícia nájde žobrajúceho človeka bez platnej licencie, podľa zákona mu má byť udelená pokuta vo výške približne 370 €. 

Komentáre