Spojené štáty začali sťahovať svoje vojenské jednotky zo Sýrie, povedal v piatok agentúre AP hovorca medzinárodnej koalície vedenej USA bojujúci v regióne proti organizácií Islamský štát (IS). Potvrdil tak informácie televízie CNN, ktorá sa odvolávala na nemenovaného vládneho činiteľa. Zámer začať sťahovanie vojakov zo Sýrie oznámil prekvapivo minulý mesiac americký prezident Donald Trump.

Hovorca koalície plukovník Sean Ryan agentúre AP vo vyhlásení napísal, že USA „začali proces obozretného sťahovania zo Sýrie„. Z bezpečnostných dôvodov ale odmietol povedať ďalšie podrobnosti, nekomentoval ani harmonogram, ani mapu sťahovania.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Sýrska exilová organizácia SOHR, ktorá dianie v Sýrii monitoruje z Británie vďaka miestnym spolupracovníkom uviedla, že sťahovanie začalo vo štvrtok večer. Išlo podľa nej o desať obrnených vozidiel a niekoľko nákladných áut, ktoré odišli zo severovýchodného pohraničia do Iraku.

Už vo štvrtok informovala o sťahovaní materiálu amerických jednotiek zo Sýrie stanica CNN. Nemenovaný americký činiteľ ale odmietol z bezpečnostných dôvodov poskytnúť bližšie informácie. CNN tvrdia, že sťahovať by sa mali jednotky najprv zo severu krajiny. Tam Američania pomáhali kurdským milíciám bojovať proti IS. Trump v decembri vyhlásil, že IS bol v Sýrii už porazený, a preto sa USA stiahnu.

Trump svojím oznámením zámerom stiahnuť všetkých asi 2000 amerických vojakov zo Sýrie mnohých prekvapil. Niektorí plán kritizovali kvôli obavám, že IS môže po odchode USA zo Sýrie znovu nadobudnúť na sile, a tiež preto, že Washington kvôli stiahnutiu jednotiek môže prísť o vplyv na dianie v regióne. Aj preto krátko po Trumpovom oznámení ohlásil svoju rezignáciu americký minister obrany James Mattis, ktorý so stiahnutím vojakov nesúhlasí.

Na severe Sýrie pôsobia aj turecké jednotky, ktoré tam Ankara vyslala v roku 2016 v obave z nárastu vplyvu Kurdov pri svojich hraniciach a ktoré bojujú proti kurdským milíciám YPG. Tie s podporou USA výrazne prispeli k vytlačeniu bojovníkov IS z veľkej časti územia, ktoré najmä v roku 2014 dobyl IS v Sýrii a Iraku. Ankara ale označuje YPG za teroristickú organizáciu.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here