Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Tak obrovská krajina ako Rusko dokáže často ututlať aj tie najzávažnejšie skutočnosti a široká verejnosť nemá ani potuchy o tom, čo sa v jeho odľahlých častiach môže odohrávať. Výbuch však celkom ututlať nejde.

Ešte minulý týždeň sa dostala na povrch informácia o tom, že v Rusku došlo k masívnemu výbuchu. K tomu malo dôjsť v dôsledku vývoja raketového motora, ktorého skúška nedopadla úplne podľa predstáv. Médiá boli informované o tom, že tento výbuch si vyžiadal aj 5 ľudských životov. K výbuchu malo dôjsť vo vojenskom stredisku v prístavnej oblasti mesta Archangeľsk ležiaceho na pobreží Bieleho mora.

Verejnosť začala polemizovať o tom, čo takýto masívny výbuch mohlo spôsobiť, pretože v neďalekom meste Severodvinsk zaznamenali zvýšenú úroveň radiácie. Túto informáciu však ruské úrady vyvrátili. Radiácia aj napriek tomu nemala predstavovať žiadne riziko pre zdravie civilistov, no miestni obyvatelia aj tak vykúpili takmer všetky jódové tablety, ktoré sa používajú na zmiernenie účinkov radiácie.

Takmer po týždni od nehody sa dostávajú na verejnosť informácie o tom, čo sa vlastne stalo. Miestna vláda nechcela priznať a presne uviesť, čo výbuch spôsobilo až do teraz. Vedecký riaditeľ tamojšieho inštitútu Vjačeslav Solovjev sa pre lokálnu televíziu vyjadril, že výskumníci pracovali na malom jadrovom reaktore.  Ruské ministerstvo obrany priznalo nehodu pri vývoji raketového motora, no skutočnosť o jadrovom reaktore už zjavne zamlčalo. Verejnosť začala okamžite špekulovať o tom, aký druh zbrane sa ruská vláda vlastne pokúša vyvinúť. Údajne by malo ísť vývoj novej generácie strely SSC-X-9 Skyfall alebo Burevestnik.

 

 

Komentáre