Keňa sa musí vysporiadať s obrovskou stratou. Pred niekoľkými dňami bola zverejnená oficiálna správa o tom, že rodinka mimoriadne vzácnych bielych žiráf žijúcich na tomto území sa dostala do centra záujmu pytliakov. Tí v tejto oblasti nemilosrdne zabili samičku a mláďa tohto ohrozeného druhu žiráf, o čom informuje spravodajská stanica BBC. „Ich zabitie je spúšťačom ráznych krokov, ktoré podniklo Spoločenstvo na ochranu vzácnych a jedinečných druhov. Toto rozhodnutie si vyžaduje podporu vyvinutého úsilia v oblasti ochrany,“ hovoria ochranári, ktorí zároveň podotýkajú, že smrť jedných z posledných exemplárov bielej žirafy bude mať negatívny dopad nielen na ríšu zvierat, ale tiež na cestovný ruch v Keni.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Zabité žirafy boli ľuďmi videné v kenskej prírode naposledy pred troma mesiacmi, čo začalo vzbudzovať otázky. Informáciu o tom, že zvieratá boli zabité potvrdili policajti, ktorí v dedine v okrese Garissa ležiacej na severovýchode Kene našli mŕtve telo bielej žirafy a jej mláďaťa. To, kto a s akým motívom zvieratá zabíjal zatiaľ nie je známe. Odpovede na tieto otázky momentálne hľadá tamojšia polícia v spolupráci s Kenskou spoločnosťou pre divú zver.

Zdroj: hnewshub.co.nz

Zvláštnosťou tohto druhu zvierat je ich netradičné sfarbenie, ktoré získali vďaka strate kožného pigmentu. Ide o výnimočnosť, s ktorou sa už narodili. Z pôvodne trojčlennej žirafej rodinky v Keni už žije len samec. Smutný je však predpoklad, že ide o jediného samca bielej žirafy na celom svete. „Pre Keňu je to veľmi smutný deň. Sme jediná komunita na svete, ktorá sa zaoberá chovom bielych žiráf,“ uviedol manažér tamojšej ochrany prírody Mohammed Ahmednoor. Žirafy bielej farby tu boli po prvý raz videné v roku 2016 a okamžite sa stali mediálnou senzáciou. Nezisková organizácia Africa Wildlife Foundation po tomto incidente dvíha varovný prst a ukazuje na fakt, že za posledných 30 rokov rukami pytliakov prišlo o život takmer 40% populácie žiráf. V roku 1985 žilo v africkej divočine zhruba 155-tisíc žiráf, v roku 2015 to bolo už len 97-tisíc!

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here