Existuje francúzska tradícia spočívajúca v tom, že dospelí nechajú deti, aby sa samé zabavili a v kľude si pri nich popíjajú. Keď sa človek prvýkrát stane rodičom, je väčšinou naplnený dobrými predsavzatiami. Hovorí si, že mu „táto malá umrnčaná vec“ nezabráni žiť ako predtým, zúčastniť sa bujarých večierkov a nekonečného popíjania. O niekoľko mesiacov neskôr je však nútený priznať, že sa cez počiatočne dobrú vôľu zmenil v opatrovateľa a kuchára a že vykonáva také funkcie, o ktorých sa mu ani nesnívalo.

Pod vplyvom alkoholu sa rodič například často vzdává svojich – obvykle tak prísnych – diktátov. Zabúda na škodlivý cukor, kapituluje pred škodlivými tukmi a nevyžaduje dodržovanie základních hygienických návykov. „Spadol ti kúsok šunky na zem? To není nic vážne, kľudne ho zjedz, je to dobré pre tvoju imunitu,“ hovorí rodič, ktorý inak nedá z ruky sprej s dezinfekčním gélom.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
blesk.cz

Keď rodičia popíjajú, nevenujú deťom toľko pozornosti

Akonáhle deti počujú slovo „APERO“, inštinktívne vedia, že si môžu robiť, čo chcú, že sa môžu napchať párkami a popíjať ovocný džús bez toho, aby sa museli dožadovať schválenia. Keď oslavy trvajú dlhšie, stáva sa, že rodičia vypijú trochu viac a nevenujú deťom toľko pozornosti, takže sa potom môže stať, že sa potomok stratí uprostred pripitýchch oslávencov.

Nebanalizujeme tak popíjanie alkoholu? Nie je nebezpečné vštepovať týmto doteraz sa vyvíjajúcim mozgom dojem, že konzumácia alkoholu je spojená so slobodou?

Nedávna štúdia v Británii tieto obavy potvrdzuje. Britský ústav pre štúdium alkoholu (IAS) vykonal štúdiu na 1000 ľuďoch a výsledky ukázali, že je nebezpečné popíjať pred deťmi. Nezáleží na tom, či je táto konzumácia masívna, či umiernená, dieťa nerozlišuje medzi ľahko podnapitým dospelým a opilcom.

Dvadsaťdeväť percent respondentov sa domnievalo, že je prijateľné sa čas od času pred deťmi objaviť v stave podnapitosti, ale neuvedomovali si príliš citové hnutia, ktoré môže u detí takéto správanie vyvolať.

Každé piate dieťa sa cíti v rozpakoch, keď jeho rodičia popíjajú, niektoré deti (11 percent) dokonca priznávajú, že sú tým znepokojené. Tieto úzkosti môžu vyvolať zmenu nálady rodiča, fakt, že hovorí s dieťaťom viac ako obvykle (sedem percent) alebo mu naopak nevenuje príliš pozornosti (15 percent). Popíjanie rodičov teda môže mať dlhodobo vplyv na alkoholizmus dospievajúcich.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here