Bol zaznamenaná krátky, no extrémne silný kozmický výbuch, ktorý bol vyžarovaný gama žiarením až do vzdialenosti 7 biliónov svetelných rokov a uvoľnil toľko energie, koľko by slnko dokázalo uvoľniť za 10 biliónov rokov. 

superbossa.com

Pri skúmaní tohto objavu sa zúčastnilo viac ako 300 vedcov z celého sveta. Spoluautor štúdie, Dr Gemma Anderson hovorí, že gama žiarenia sú najenergickejšími udalosťami vo vesmíre, po Veľkom tresku. Avšak tým pádom, že sa odohrávajú tak neskutočne ďaleko, možno ich zistiť iba vtedy, keď sú lúče namierené priamo na Zem a môžu trvať od niekoľkých milisekúnd do niekoľkých hodín.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
PA

„Pravdepodobne ich produkuje obrovská hviezda, ktorá bola v supernove vyfúknutá a následný výbuch zanechal čiernu dieru,“ povedal Dr. Anderson. Prasknutia gama lúčov sa objavujú na oblohe bez varovania asi raz za deň. 

PA

Tento masívny výbuch sa dostal na Zem 14. januára 2019 a bol objavený dvoma vesmírnymi satelitmi. Výbuch bol pomenovaný GRB 190114C a do 22 sekúnd boli jeho súradnice odoslané astronómom po celom svete. Astronómovia ďalekohľadov Grand Atmospheric Gamma Imaging Cherenkov (MAGIC) na Kanárskych ostrovoch boli prvými, ktorí prieskumy vykonali.

IAC

Výbuch gama žiarenia sledovali ďalekohľady z celého sveta, aby sa zistilo, odkiaľ výbuch pochádza a aké sú jeho fyzické atribúty. Vedci dúfajú, že objasnia fyzikálne procesy, ktoré vedú k takýmto explóziám a k vytváraniu čiernych dier.

„Teraz sme videli, že svetlo s vysokou energiou sa uvoľňuje v období dosvitu – niečo, čo sa predtým predpokladalo iba v modeloch. Porovnávacie štúdie však naznačujú, že to nie je neobvyklá vlastnosť,“ uviedol Dr. Paul Kuin z University College London.

PA

Nové výsledky poskytujú prvý jednoznačný dôkaz pre zreteľný emisný proces pri doznievaní výbuchu gama žiarenia. Je tu teda nádej, že v budúcnosti bude odhalených viac týchto extrémnych výbuchov, ktoré odhalia viac informácii o silných kozmických explóziách. 

https://www.youtube.com/watch?v=MsT9yJF5IGY

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here