Približne už mesiac pozorujú ľudia na juhozápadnom pobreží zvláštny jav, ktorý sa nazýva red tide, teda červený príliv. Ten vzniká mimoriadnym premnožením červenej riasy, ktorá ohrozuje všetko živé v mori a v jneho blízkosti nedostatkom kyslíka. Odborníci sa vyjadrujú, že za premnoženie tejto riasy môže aj veľké vypúšťanie odpadových látok do mora. 

zdroj: SWNS

Keď idú ľudia na prechádzku na pobrežie, majú pred očami scénu ako z hororu. Pláže sú plné mŕtvych rýb. Pri silnejšom vetre je v širokom okolí cítiť aj značný zápach. Známe su už aj prípady uhynutých čajok a kormoránov. Na ostrove Sanibel je situácia tak vážna, že na 1 štvorcový meter počítajú 10 uhynutých rýb. Počas záchranných akcií dobrovoľníci vyzbierali už 16 ton mŕtvych rýb. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: SWNS

Obyvatelia Floridy sú zvyknutý, že sa červený príliv objaví každoročne na pár dní, ale situácia akú zažívajú teraz je doslova alarmujúca a rok od roku sa zhoršuje. Celý tento jav má dopad aj na celkovú ekonomiku a turizmus, keďže v tomto období moc turistov na Floridu nezavíta. Navyše úrady rušia aj veľké množstvo športových aktivít pretože výpary z uhynutých zvierat môžu ľudom spôsobiť vážne respiračné ochorenia.

https://www.youtube.com/watch?v=27Ee0sZsoUY&frags=pl%2Cwn

Červený príliv sa objaví iba vtedy, keď prírodné podmienky umožnia niektorým druhom rias sa rýchlo premnožiť. Napríklad riasa Alexandrium tamarense je typická tým, že odčerpáva z vody veľké zásoby kyslíka, bráni prechodu slnečného žiarenia pod morskú hladinu a dokáže tak vážne narušiť ostatné biologické procesy.

 

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here