Karl Lagerfeld, jeden z módnych návrhárov, ktorý sa do módneho sveta zapísal najmä vďaka tomu, že sa snažil spojiť eleganciu s nadčasovými prvkami. Ľudia si ho často spájajú aj s jeho známym výrokom o teplákoch: „Stratili ste kontrolu nad svojím životom, tak ste si kúpili tepláky.“

Karl Lagerfeld svoju módnu kariéru začal už v čase kedy ešte študoval na vysokej škole. Navrhol vtedy svoj prvý kabát, ktorý bol neskôr ocenený v súťaži International Wool Secretariat competition, kde sa skamarátil aj s módnym návrhárom Yves Saint Laurent. Neskôr si ho všimla aj módna značka Balmain, pre ktorú pracoval nejaký čas ako pomocný asistent. Pracoval tiež pre módne domy ako Chloé či Fendi. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Karl Lagerfeld na módnej prehliadke
zdroj: mileworld.com

Počas svojej kariéry si na Karl na svoje konto privodil aj niekoľko škandálov. Celé to odštartoval tým, keď jeho model plaviek odprezentovala porno herečka Moana Pozzi, po čom niekoľko ľudí odišlo zo sály. Jeho prehliadky boli plné kúskov, ktoré viac odkrývali ako zakrývali, ukazovali ženské bradavky a boli späté s témami, ktoré s nahotou nemali nič spoločné. 

O Karlovi je tiež známe, že trpel autizmom, syndrómom nazývaným Aspergerov syndróm. Okrem syndrómu mal aj obsedantno-kompulzívnu poruchu. Bol dokonca ochotný schudnúť kvôli oblečeniu 42 kilogramov za 13 mesiacov! „Jednoducho som sa zrazu chcel obliekať inak, chcel som nosiť veci od Hedi Slimane,“vyjadril sa na verejnosti Lagerfeld. „Ale tieto strihy, predvádzané veľmi, veľmi úzkymi mladými modelmi a nie mužmi môjho veku, ma donútili zhodiť .“

Karl Lagerfeld so svojou milovanou mačkou
zdroj: metro.co.uk

Súkromný život

V súkromnom živote sa Karlovi darilo. Mal dlhotrvajúci vzťah, ktorý trval 18 rokov. Priznal však, že so svojím partnerom Jacquesom de Bascherom nikdy nemal milostný pomer. Jacquesa si to však kompenzoval na iných partneroch, čo sa mu nakoniec vypomstilo. Vo svojich deväťdesiatich rokoch zomrel na AIDS.

Je známe, že mnoho Lagerfeldových kúskov má na sebe potlač mačky. Spomínaná mačka má meno Choupette a Karl sa netajil tým, že bola jeho miláčikom. Jedávala s ním pri jednom stole, lietala sním v súkromnom lietadle, mala svoj vlastný rad kozmetiky a tiež instagramový profil. Čo je však najzaujímavejšie je fakt, že jej Karl po smrti (február 2019, 85 rokov) zanechal časť svojho dedičstva. Jednoducho sa postaral o to, aby sa Choupette mala dobre aj po jeho smrti.

Mačka Choupette Lagerfeld počas letu v súkromnom lietadle
zdroj: dw.com

Niektorí ľudia ho nazývajú bláznom, iní ho považujú za pána návrhára. Je však isté, že  bol pre ľudí obrovskou módnou ikonou a v mysli ľudí ostane ešte veľmi dlho. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here