Niekto by si mohol povedať, že mať celé lyžiarske stredisko, doslova na streche svojho baráku znie ako príbeh z nejakej fantasmagorickej rozprávky. Avšak, pre pár šťastných rezidentov kazašského mesta Astana sa to stane čoskoro realitou. Vyhovujúca klíma, vďaka ktorej sú v meste počas celého roka mínusové teploty umožňuje, aby tento projekt prišiel k životu.

24819493-18da-48c1-8b8b-716d708f4115-wenn23493734

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Tento nový bytový komplex v hlavnom meste Kazachstanu, by mal obsahovať  zjazdovku o celkovej dĺžke viac, ako 300m, ktorá by sa mala tiahnuť od strechy, až po ulicu. Celkove by mala mať budova 21 poschodí a obsahovať 421 bytových jednotiek. Celkový, schválený rozpočet na celý projekt, siaha do výšky 70 miliónov dolárov!

slope-nighttime_3510249b

Projekt bol navrhnutý skupinou architektov, vedených Shokhanom Mataibekov, ktorého inšpirovali dlhé Kazašské zimy a jeho vášeň k lyžovaniu. Na zasnežovanie sa použije špeciálnny syntetický materiál Snowflex, ktorý simuluje efekty veľmi podobné reálnemu sneho, čo by zabezpečilo aj priaznivé podmienky v teplejších letných mesiacoch.

Lyžiari sa na strechu budovy budú môcť dostať prostredníctvom výťahov, ktoré sa budú nachádzať v separátnom vchode, aby sa tak zabránilo rušeniu tamojších obyvateľov komplexu. Nebolo však potvrdené, či bude komplex otvorený aj pre širokú verejnosť, alebo prístup dostanú len obyvatelia budovy. S najväčšou pravdepodobnosťou, by však príležitosť zalyžovať si, mali dostať všetci.

slope-bright-day_3510251b

Všetky stavebné plány boli odoslané a všetko sa momentálne nachádza v procese schválenia mestom. Ak bude projekt schválený, stane sa tak prvým a jediným svôjho druhu. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=_IODXGKA008

 

 

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here