Škandinávsky región je známy svojou úchvatnou prírodou, priateľskými ľuďmi a štýlovou minimalistickou architektúrou. O tom, že v Nórsku milujú minimalizmus svedčí aj nedávny projekt verejných záchodov.

To, čo vyzerá ako starostlivo vymyslená umelecká inštalácia alebo súčasť nejakého špičkového laboratória, nie je v skutočnosti nič iné ako toaleta, ktorú navrhli architekti Marit Justine Haugen a Dan Zohar z Osla. Architektom sa podarilo dokázať, že krásu nájdete aj na tých najnečakanejších miestach.

Zdroj: Lars Grimsby / Statensvegvesen
Zdroj: Lars Grimsby / Statensvegvesen

Toaleta sa nachádza na ceste Fv17, neďaleko mesta Gildeskål. Vyhliadková trasa Helgelandskysten s dĺžkou 433 kilometrov, ktorej súčasťou je aj toaleta, prešla v nedávnej dobe rozsiahlou rekonštrukciou vo výške viac ako 1,5 milióna EUR. Súčasťou tejto obnovy bola aj tvorba toalety, ktorá vyzerá doslova ako umelecké dielo.

Zdroj: Lars Grimsby / Statensvegvesen

Nie sú to len katedrály či budovy parlamentov, ktoré môžu vyzerať úžasne. Aj verejné toalety môžu byť nádherné. Veď kto chce ísť na záchod, ktorý vyzerá temne a depresívne? Každý by radšej šiel niekam, kde to vyzerá pekne a útulne.

Komentáre