Vzťahy v minulosti fungovali inak, ako teraz. To vie asi každý z nás – prioritou číslo 1 bola osobná komunikácia a spoločné trávenie času. Práca nezasahovala do súkromia ľudí tak ako dnes, neexistoval žiaden Messenger, Facebook, Instagram, či iná sociálna sieť, ktorá by ľuďom dávala “na výber,” či sa so svojím novým objavom budú spoznávať naživo alebo cez internet. Doba ale pokročila a naša generácia má naozaj vážny problém s komunikáciou, prejavovaním emócií naživo a s budovaním pevných vzťahov. V priemere každé tretie manželstvo končí rozvodom a podľa smerovania našej spoločnosti to so vzťahmi a intimitou s nimi súvisiacou vôbec nevyzerá ružovo.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay.com

Štúdia, ktorú nedávno uskutočnil vedec David Spiegelhalter na University of Cambridge, sa zameriavala na páry vo veku 16-64 rokov. Úlohou vybraných párov bolo prezradiť, ako často majú s partnerom sex. Na základe štúdie vysvitlo, že od roku 1990 do roku 2010 tieto čísla niekoľkonásobne klesli a spoločnosti hrozí, že do roku 2030 sa ľudia vzdajú intímneho života a lásky v prospech technológií a práce. Podľa Davida Spiegelhaltera za to môžu práve technologické vychytávky a sociálne siete, ktoré znižujú libido a chuť ľudí na sex. V posteli sa namiesto romantiky čoraz častejšie vyskytuje len svetlo mobilu a aktívne sa v nej akurát tak sledujú seriály a príspevky na sociálnych sieťach. Niektorí po večeroch dokončujú prácu, iní padajú do postele s takou únavou, že na lásku nemajú čas ani energiu. 

Zdroj: pixabay.com

Nároky, ktoré od seba v rámci spoločnosti očakávame a kladieme, nám pomáhajú budovať modernú spoločnosť a skvelé kariéry, no občas nám nedovoľujú plne sa venovať láske a budovať vzťah, na ktorom by nám malo záležať najvac. Podľa vedca z Cambridge by takého neprirodzené zaobchádzanie s láskou mohlo mať na budúcnosť vážne následky – načo nám predsa bude skvelý a supermoderný svet, keď sa doň bude rodiť čoraz menej detí?

Každopádne treba povedať, že do roku 2030 zostáva ešte dosť času. Pre ľudí je výsledok tejto štúdie akýmsi (ďalším) varovným prstom, ktorý im má ukázať, že ľudia vo svojom vnútri chladnú a je načase rozdúchať oheň a venovať pozornosť iskreniu, ktoré medzi ľuďmi prirodzene vzniká. Pretože práca aj internet počkajú, no láska nebude večne čakať na to, kedy si zapíšeme do zoznamu priorít aj ju.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here