Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Čínsk inžinieri v súčasnosti pracujú na veľmi zaujímavom projekte. Má ním byť projekt „umelého Slnka“, ktoré by podľa ich vyjadrení malo byť dostatočne silným , lacným a obnoviteľným zdrojom energie.

Projektový manažér sa na dresu ich ambiciózneho projektu aj vyjdaril, že čínske „umelé Slnko“ bude oblúkového tvaru, tak ako môžeme vidieť aj na fotografiách a celé teleso sa bude rozžhavovať až na teplotu 100 miliónov stupňov Celzia. Teplota tohto objektu by mala byť 6 krát vyššia, ako je teplota hviezdy nachádzajúcej sa najbližšie k planéte Zem.

Plánom je dokonči’t a úspešne spustiť projekt ešte do konca tohto roka. Po technickej stránke by mal tento objekt fungovať na rovnakom princípe, ako funguje Slnko. Je navrhnuté tak, aby dokázalo nahrádzať jadrovú fúziu, proces, ktorý sa prirodzene odohráva aj vo vnútri Slnka. Následne sa predpokladá, že vyprodukovaný vodík bude premieňaný na ekologickú energiu.

Zariadenie je označené HL-2M Tokamak a nachádza sa v Juhozápadnom Inštitúte Fyziky, ktorý veľmi úzko spolupracuje s Čínskym Národným Jadrovým Inštitútom. Čína podobný projekt už v minulosti úspešne otestovala, a preto si aj od súčasného projektu sľubujú veľký úspech.

Komentáre