Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Vedci vynašli mikročip, ktorý dokáže odhaliť kokaín vo vašom dychu behom niekoľkých minút – a stojí len 0,10 $. Čip môže v súčasnosti detegovať látky vo vzorkách krvi, dychu, moču alebo slín v procese čistenia a bol schopný detegovať kokaín v priebehu niekoľkých minút. 

Vedci uviedli, že ďalším krokom v ich výskume je inštalácia čipu do jednoduchého prenosného testovacieho zariadenia, ktoré by umožňovalo testovanie drog priamo na mieste. Existujúca technika na testovanie drog, Ramanova spektroskopia s vylepšeným povrchom, tiež používa čipy, ale sú veľmi nákladné. 

letemsvetemapplem.eu

Nový čip, ktorý univerzita opísala ako „vrstvový koláč“, je umelá nanoštruktúra vytvorená vrstvením materiálu medzi zlatými a striebornými nanočasticami na zachytenie svetla. Keď biologické alebo chemické častice dopadnú na povrch čipu, niektoré zachytené svetlo začne vzájomne pôsobiť s molekulami a je „rozptýlené“ do nových svetelných vzorov.

Tento efekt sa vyskytuje v jedinečných obrazcoch, ktoré sa javia ako odtlačky prstov a odhaľujú informácie o tom, ktoré zlúčeniny sú prítomné. Táto technológia je nízko nákladová, vhodná pre priemyselnú výrobu a má dlhú skladovateľnosť, pretože aj po roku skladovania stále fungovala perfektne.

Čip by mohol urýchliť postupy testovania drog v krajinách na celom svete a má očividné výhody aj pre policajné orgány a orgány bezpečnosti cestnej premávky, ktoré budú schopné vykonávať testy na zistenie drog priamo na mieste.

Komentáre