Malú časť čeľuste vytlačenú v 3D tlačiarne síce podľa spravodajskej stanice BBC, ako prvá dostala v roku 2012 vtedy 83-ročná žena z Belgicka, podľa informácií z Austrálie bol však aktuálny zákrok prvou svetovou dokonalou rekonštrukciou takmer kompletnej hornej čeľuste.

Anelia Myburghová prekonala päťhodinovú operáciu, počas ktorej jej do tváre implantovali vytlačenú čeľusť s titánovým rámčekom, aby v ďasne mohli byť zuby.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Dostala dokonca aj novú hornú peru, ktorej časť jej museli predtým odstrániť. Vytvorená bola zo vzorky kože, ktorý odborníci odobrali z jej predlaktia.

telemundohouston.com

Tešila sa na hamburger

Skutočnosť, že môžeme v 3D vytlačiť rám, kde by sme mohli Anelia trvalo ukotviť zuby, jej nepochybne vráti skoršie kvalitu života,“ uviedol podľa agentúry Reuters ešte pred samotným zákrokom hlavný lekár a zubný chirurg George Dimitroulis zo St Vincent ‚s Private Hospital Melbourne. Okrem tejto nemocnice pôsobí aj na Univerzite v Melbourne.

Nemôžem tomu rozdielu uveriť, skutočne to vyzerá úplne normálne,“ raduje sa teraz Anelia, ktorá sa predtým za svoju poznamenanú tvár hanbila a pohľady ľudí na ulici jej logicky boli nepríjemné. Po úspešnej operácii priznala, že sa už teší na hamburger.

Technika s využitím 3D tlače môže byť pre ľudstvo, samozrejme nielen pri nutnosti transplantovať časti tváre, do budúcnosti stále väčším prísľubom a čím ďalej častejšie využívaná.

V apríli napríklad čínski lekári nahradili časť rozrezanej čeľuste umelou kosťou tak isto vzniknutú pomocou 3D tlačiarne. Išlo o prvého detského pacienta, ktorý kedy podstúpil podobný zákrok.

 

Komentáre