Pokiaľ sa chcú ľudia v dnešnej dobe potopiť na dlhšiu dobu pod vodu, musia si so sebou zobrať kyslíkovú bombu alebo nejaký iný prívod vzduchu. Omnoho pohodlnejšou vychytávkou sú už umelé žiabre, ktoré vám umožnia dýchať aj pod vodou. Doteraz bolo niečo takéto len scénkou zo sci-fi filmov, dnes to však už začína byť realita.

zdroj: Jun Kamei

Materiálový vedec a dizajnér Jun Kamei sa pri jeho konštrukcii inšpiroval v prírode a podarilo sa mu skonštruovať špeciálne umelé žiabre, nesúce názov Amphibio. Je to v podstate ľahká 3D vytlačená vecička z polyméru, ktorá funguje ako umelé žiabre a zároveň ako zásobník dýchateľného vzduchu. Žiabre sú biometrické a prirodzene napodobňujú pôvodné dýchanie pavúkov a hmyzu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V prípade, že by sa nebodaj naplnili katastrofické predpovede ohľadom globálneho otepľovania a hladina oceánov sa skutočne prudko zdvihne, zasiahnutá bude až tretina ľudstva v pobrežných oblastiach. Ak však ale ľudia budú mať k dispozícii takéto vychytávky, tak sa im v podobne zatopených oblastiach bude žiť omnoho lepšie.

Komentáre