Nedávna štúdia približuje nie veľmi priaznivé výsledky pre našu planétu. Horúce letá posledných rokov spôsobili, že sa hodnota topenia naštartovala v hrozivom tempe, ktoré vedcov znepokojuje. Aj napriek tomu, že priemerná ročná teplota zostáva na nízkych hodnotách, horúce letá spôsobujú, že sa v územiach permafrostu vytvárajú jazierka.

Zdroj: pixabay

Permafrost je miesto, ktoré je zamrznuté dlhodobo, teda nielen na obdobie zimných mesiacov. Na takomto mieste sa nenachádza žiadny rastlinný porast a je tam trvalo zamrznutá pôdna voda.Vedci sa domnievali, že arktický permafrost zostane zamrznutý aspoň do roku 2090, no ich vedecká štúdia odhaľuje, že hodnoty rozmrazovania oproti minulosti porástli o 150 až 240%. Štúdia bola realizovaná v období od roku 2003 do roku 2016. Vedci spozorovali ďalšiu skutočnosť a to, že pôda sa prepadla o 90 centimetrov, čo je naozaj vysoké číslo.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay

Klimatické zmeny sú problémom sami o sebe, veľký problém predstavuje aj roztopený permafrost, keďže do atmosféry uvoľňuje oxid uhličitý a skleníkové plyny, ktoré tam boli tisícky rokov uväznené.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here