Rok čo rok sa letné teploty šplhajú vyššie, a aj počas tohto leta sa na niektorých miestach ortuť teplomera posunula nad priečku 40 a padali nové teplotné rekordy. Júl 2019 je považovaný za najteplejší mesiac v histórii. Dopad to však malo nielen na miesta priamo sužované horúčavami – na sklonku júla sa totiž na vysoké teploty doplatili ľadovce v Grónsku, ktoré sa pod vplyvom výrazného oteplenia začali vo veľkom topiť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Za jeden jediný deň v Grónsku došlo k roztopeniu 12 miliárd ton ľadu, čo sa podľa odhadov CNN môže rovnať množstvu vody potrebnému na naplnenie štyroch miliónov olympijských bazénov. Sezóna topenia ľadovcov zvyčajne začína koncom mája a trvá do konca augusta, no tá tohtoročná by sa podľa odborníkov mohla predĺžiť. Odhaduje sa, že grónsky ľadovec, ktorý patrí medzi druhý najväčší na svete, by mohol do konca roka takýmto spôsobom prísť až o 60-70 miliárd ton ľadu.

Roztopená hmota sa masívne vliala do morí, čo má za následok približne milimetrový nárast svetovej hladiny morí, no najviac obáv vyvolalo, že sa sladká voda z ľadovca vliala do slaných vôd. Odsolenie oceána môže mať v budúcnosti fatálne následky na klímu i morský život. Zostáva nám len dúfať, že do konca sezóny topenia ľadovcov sa podobne kritickým číslam vyhneme, a že nás teploty nebudú ovplyvňovať a trápiť viac, ako to bolo v predchádzajúcom mesiaci.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here