Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Vedci z Hokkaida a Osla na nedávnom výročnom kongrese Americkej geofyzikálnej únie uviedli, že pod ľadovými platňami v Grónsku tečie doposiaľ neobjavená rieka. Svoje zistenia majú potvrdené na základe podrobných satelitných snímok, ktoré kedysi vytvorila NASA. 

topdeset.sk

Objav bol pomenovaný ako „Veľký kaňon Grónska” a tiahne sa od vnútrozemia Grónska po Severný ľadový oceán. Veľký kaňon Grónska je zároveň dôkazom, že sa tam kedysi nachádzal celý riečny systém. Súčasťou kaňonu je aj aktívny vodný tok, cez ktorý odteká z roztopených ľadovcov z vnútrozemia do oceánu voda. Vedci túto vodu nazvali “Tmavá rieka”. 

avalanche.sk

„Aj keď ešte stále pretrváva v tejto súvislosti značná neistota, naše výsledky sa zhodujú so zisteniami, ktoré potvrdili existenciu subglaciálneho riečneho systému dlhého viac ako 1600 kilometrov,“ uviedli vedci na nedávnom kongrese Americkej geofyzikálnej únie. Novoobjavený tok by sa mala nachádzať 300-500 metrov pod povrchom a intenzita rieky sa mení pod vplyvom ročných období. Na jar je tok vody intenzívny, no naopak v zime sa rieka pravdepodobne mení iba na pramienok. 

Komentáre