Ako to dosiahnuť a získať nielen funkčnú a spoľahlivú, ale aj organicky prívetivú súčasť nášho obydlia?

Schody musia byť pohodlné

V prvom rade je dôležité myslieť na to, aby ste pri chôdzi po štýlových moderných schodoch nemenili šírku svojho kroku. Závisí to od výšky kroku a toho, že vaše päty nezostávajú vo vzduchu.  Celú nohu umiestnite voľne na schod a nemyslíte pritom na rovnováhu. Tento fakt je ovplyvnený hĺbkou, šírkou a sklonom schodiska.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ideálne schodisko si preto vyžaduje striktný matematický výpočet pomocou špeciálnych vzorcov, pomocou ktorých sa dopracujete spolu s odborníkmi k tej najlepšej verzii.

Ako urobiť schody bezpečné?

Nielen krásny obklad schodov, ale aj zábradlia sú povinné prvky každého schodiska. Ideálna výška zábradlia je 0,9 až 1 meter nad ťažiskom priemerného dospelého človeka. Aby ste sa oň mohli pohodlne opierať a mať pri výstupe alebo zostupe zo schodov oporu. Malo by byť vyrobené z vysoko kvalitného materiálu a pevne inštalované.

Osvetlenie schodiska je tiež dôležitým prvkom jeho bezpečnosti. Prirodzené svetlo z okien, obyčajné nástenné svetlo alebo bodové LED-ky zabudované v schodoch sa o bezpečnosť pri chôdzi určite postarajú. Nepodceňujte ani materiál.

Obklad a dizajn interiéru
zdroj: richersoninteriors.com

Dizajn

Drevené schodisko bude vyzerať skvele v každom interiéri. Jeho typ si však vyberajte opatrne. Ihličnany sú možno cenovo dostupnejším riešením, ale nie vždy so stopercentnou kvalitou, ktorá vydrží. Drevo listnatých stromov je hustejšie a spoľahlivejšie, sušené a opracované ľahko vydrží aj niekoľko rokov, ale potrebuje ochranu – impregnáciu špeciálnymi zlúčeninami proti hubám a škodcom.

Mimochodom, najstaršie drevené schodisko na svete má asi 7 tisíc rokov. Bolo objavené v starobylej soľnej bani v rakúskom meste Hallstadt. Vďaka soli je dokonale zachovaných až šesť metrov schodov, ktoré boli podľa odborníkov postavené 5 tisíc rokov pred naším letopočtom.

Ak vám ale drevo nevonia, môžete využiť ešte kov, sklo alebo kameň. Myslite však na to, aby ste použitým materiálom ladili aj s takými detailmi, ako sú štýlové kľučky alebo iné kovanie.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here