16-ročná enviromentálna aktivistka Greta Thunberg sa do povedomia ľudí dostala najmä organizáciou pravidelných protestov, ktoré majú upozorniť na dôležitosť ochrany klímy na našej planéte. Jej piatkové protesty pred štokholmským parlamentom sa od augusta 2018 pomaly rozšírili do celého sveta a nedávno sa konali aj vo viacerých slovenských mestách. Štrajkov na slovenských námestiach sa zúčastňovali študenti v dopoludňajších hodinách v čase, kedy na školách prebiehalo vyučovanie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
ilustračné foto: pixabay.com

Greta vo svojich 16 rokoch dosiahla viac, ako jej rovesníci či niektorí dospelí ľudia. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien bola v švédskom prieskume verejnej mienky zvolená za ženu roka a nedávno bola troma nórskymi poslancami nominovaná na získanie Nobelovej ceny za mier. Tú si podľa nich má zaslúžiť najmä za mierový postoj k našej planéte a za zásluhy v enviromentálnej oblasti.

zdroj foto: theguardian.com

Protesty pod názvom #FridaysForFuture, ktoré sa konajú pre zvýšenie povedomia o klimatických hrozbách, majú v študentoch vzbudiť záujem o vnímanie vážnych klimatických zmien a enviro problémov, ktorým bude dnešná generácia v priebehu najbližších rokov čeliť. Okrem toho ich Greta inšpiruje k tomu, aby venovali našej planéte dostatočnú pozornosť, začali hľadať možné riešenia vzniknutých problémov a snažili sa žiť ekologicky. Upozorňuje tiež na to, že klimatické zmeny sa netýkajú iba prírody samotnej ale často sú tiež príčinou konfliktov a vojen.

Komentáre