1. V blízkosti srbského mesta Bajina Basta sa nachádza domček, ktorý bol postavený v roku 1968. Tento domček sa teda na svojom mieste, na skale uprostred rieky Drina nachádza už skoro 50 rokov a s pevninou nie je spojený žiadným mostom ani lávkou.
Marko Djurica/Reuters

2. Podobná nehnuteľnosť sa nachádza v Kanade. Tento domček sa nachádza na jednom zo známych „Thousand Islands“, ktoré sa nachádzajú na hranici medzi USA a Kanadou na rieke Saint Lawrence. Tých pár stoličiek, ktoré môžeme pred domčekom vidieť sú vlastne takou privátnou plážou.

Wikimedia Commons

3. Už v minulosti ľudia s radosťou vyhľadávali miesta, ktoré boli nejakým spôsobom odľahlé a zaručovali tak svojim obyvateľom súkromie a pokoj. Zhruba pred 300 rokmi bol islandský ostrov Elliðaey domovom pre 5 rodín, ktoré tu ubytovávali cestujúcich alebo lovcov a rybárov, plaviacich sa okolo.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

4. Samozrejme, už v minulosti si taktiež ľudia vytvárali svoje sídla aj v podzemí. Coober Pedy je ťažobným mestom opálu, ktoré sa nachádza v Austrálii. Austrália je práve miestom, kde sa ľudia premiestnili do podzemia aby tak našli útočisko pred obrovskými horúčavami. Tento „dom“ je príkladom takéhoto druhu ubytovania.

5. Iní zase preferujú druh bývania, ktorý sa vertikálne nachádza na úplne inej škále. V severnej časti Anglicka boli tieto 3 domy postavené len ako určitá forma protestu. Ľudia v nich žili až 4 roky, čim sa snažili zabrániť ťažbe pieskovca a výrubu stromov.

REUTERS/Kieran Doherty

6. Softwarový programátor Joel Allen si dokázal postaviť svoju vlastnú verziu domu na strome vo Whistleri v Kanade. Ako môžeme už aj na prvý pohľad vidieť, tento futuristický dom je celý postavený do moderného štýlu.

Joel Allen

7. Tieto domy zaručene nie sú jedinými, ktoré su postavené na streche firmy alebo fabriky. V roku 2013, vyrástlo nelegálne 25 rodinných domov na streche miestneho nákupného centra v meste Hengyang, v provincii Hunan. V dnešnej dobe tieto domčeky slúžia ako ubytovacie zariadenie pre zamestnancov tohto nákupného centra.

Reuters

8. Klásťor Paro Taktsang je izolovaný a ležiaci na náhornej plošine v kráľovstve Bhután. Dátum konštrukcie tohto kláštora sa datuje niekde zhruba na 17. storočie. Miestni mnísi, ktorí tu spoznávali budhizmus tu strávili v kuse aj 10-ky rokov bez toho, aby zišli dole do civilizácie.

Nagarjun Kandukuru/Flickr

9. Ešte izolovanejším miestom je kláštorový komplex Meteora, v Grécku. Spolu so svojim nádherným výhľadom na okolitú krajinu je tento kláštor zapísaný na listine Svetového dedičstva UNESCO.

Shutterstock

10. Titulom najvyššie položeného domu sa môže pýšiť chatka s názvom „Solvay Hut“, ktorá sa nachádza vo výške takmer 4000 m.n.m. a priamo oproti nej sa týči majestátny Matterhorn, v blízkosti mestečka Zermatt, Švajčiarsko. V chatke sa nachádza 10 postelí, ktoré slúžia ako ubytovanie pre vyčerpaných horolezcov.

Wikimedia Commons

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here