Vo veku 113 rokov zomrel Japonec Masazo Nonaka považovaný za najstaršieho muža na svete, oznámila agentúra Kjódó s odvolaním sa na pozostalých. Nonaka sa narodil v júli 1905, teda v roku, keď Albert Einstein zverejnil svoju teóriu relativity, a zomrel dnes ráno vo svojom domove v meste ASOR na severojaponskom ostrove Hokkaidó.

Minulý rok v apríli, keď mal 112 rokov, dostal od Guinnessovej knihy rekordov certifikát potvrdzujúci, že je najstarším mužom planéty. Najstaršej žene na svete bolo vtedy zhruba o päť rokov viac. Ale krátko potom, čo Nonaka v júli oslávil svoje 113. narodeniny, jeho 117 ročná krajanka Čijó Mijaková zomrela.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Japonské úrady potom za jej nástupkyňu označili 115 ročnú Kane Tanakaovou z prefektúry Fukuoka. Japonsko je v dlhovekosti veľmocou. Japoncom patrí aj titul najstaršieho muža všetkých čias. Džiroemon Kimura zomrel v júni 2013 vo veku 116 rokov a 54 dní. Nonakova rodina je známa tým, že po generácie prevádzkuje na severe Japonska hotel s horúcimi prameňmi.

Nonaka sa narodil 25. júla 1905 a postupne vystriedal svojich rodičov vo vedení hotela, ktorý ponúka hosťom kúpeľ v horúcich prameňoch. Viac ako storočné zariadenie teraz prevádzkuje jeho vnučka. Podľa príbuzných bol najstarší muž planéty stále schopný pohybovať sa na invalidnom vozíku bez cudzej pomoci.

Každé ráno si po raňajkách prečítal noviny, bavilo ho v televízií sledovať zápasy sumo a samurajské filmy. Tiež sa pravidelne kúpal v horúcich prameňoch a okrem toho si potrpel na sladké, zvlášť na torty. Všetkých sedem svojich súrodencov Nonaka prežil, rovnako ako svoju manželku a dve zo svojich piatich detí.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here