Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

 

Švédsko, ktoré z hľadiska ekológie a recyklácie patrí medzi najvyspelejšie krajiny sveta, opäť ohúrilo plánmi na to, ako zabezpečiť svojim obyvateľom zdravší život. Tentokrát sa švédska vláda zamerala na fajčiarov – od 1. júla zakázala fajčenie na väčšine vonkajších verejných priestranstiev, čo zahŕňa napríklad detské ihriská, vonkajšie terasy reštaurácií, autobusové a vlakové stanice a parky. 

Zdroj: pixabay.com

Od leta budúceho roka bude zakázané fajčiť aj v baroch a všetkých reštauráciách, a to bez ohľadu na to, či fajčíte klasickú alebo e-cigaretu. Momentálne je fajčenie na verejnosti v tejto krajine povolené len vo vyhradených priestoroch. Cieľom ustanovenia je krok za krokom docieliť, aby si obyvatelia zvykli na fakt, že od roku 2025 sa vo Švédsku bude žiť bez cigariet a krajina tak má ešte pár rokov na to, aby sa stala úplne nefajčiarskou.

Zdroj: pixabay.com

Podobne zmýšľa napríklad aj Nový Zéland, ktorého vláda už v roku 2010 prostredníctvom médií informovala svet o tom, že do roku 2025 sa stane nefajčiarskou krajinou, a že postupne bude zavádzať celoplošný zákaz fajčenia na verejných priestranstvách a v prevádzkach, akými sú bary, herne a reštaurácie. Rovnakým smerom sa už v tom období začalo uberať aj Fínsko, ktoré si však pri problematike fajčenia necháva dostatok času a nefajčiarskou krajinou sa plánuje stať až v roku 2040.

Komentáre