15. apríl 2019 sa do svetových dejín zapíše ako deň, kedy jeden z najslávnejších symbolov Paríža takmer ľahol popolom. S požiarom, ktorý vypukol vo večerných hodinách v katedrále Notre-Dame de Paris bojovalo 400 hasičov viac ako 8 hodín. Francúzske úrady, ktoré nad ránom 16. apríla začali preverovať okolnosti vzniku požiaru už vylúčili možnosť podpaľačstva alebo súvislosti s teroristickým útokom a vznik požiaru pripisujú rekonštrukčným prácam, ktoré na katedrále intenzívne prebiehali.

Zdroj: mprnews.org

Po vypuknutí požiaru nabrali udalosti rýchly spád a francúzske médiá minútu po minúte aktualizovali situáciu v katedrále a jej okolí. Parížania aj turisti so slzami v očiach sledovali, ako sa rúca veľká časť strechy a neskôr aj vysoká veža v zadnej časti. Strešnú konštrukciu zo stredoveku, drevený interiér chrámu aj vzácne obrazy pohltili plamene. Situáciu komplikovala architektúra i výška budovy – hasičská technika mala problém dočiahnuť do najvyšších miest katedrály a z bezpečnostných dôvodov a vysokého rizika zrútenia celej historickej budovy nebolo možné hasiť vodnými vakmi zhadzovanými z lietadiel.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: twitter.com

Na miesto požiaru prišiel v neskorých večerných hodinách aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý mal v tento večer vystúpiť pred médiá a odprezentovať verejnosti kroky, ktorými plánuje potlačiť ( a vyriešiť ) protesty Žltých viest prebiehajúce vo viacerých mestách Francúzska. Kvôli mimoriadnej situácii však svoj prejav odložil na neskôr a pár minút pred polnocou verejne vystúpil pred katedrálou. Prostredníctvom médií sa prihovoril obyvateľom, poďakoval hasičom za ich skvele odvedenú prácu a ku koncu svojho prejavu hrdo povedal: „Túto katedrálu spoločne vybudujeme znova!“

Zdroj: twitter.com

856-ročnú katedrálu obrovských rozmerov zapísanú v zozname UNESCO hasiči hasili dlhých 8 hodín, ďalšie 4 hodiny kontrolovali posledné tlejúce zvyšky dreva a až potom oficiálne vyhlásili uhasenie katedrály Notre-Dame de Paris. Nasledoval prevoz cenných pamiatok a relikvií do bezpečia a začala sa kontrola statiky budovy a vyčísľovanie vzniknutej škody. Na mieste zostáva hliadkovať približne 100 hasičov. Starostka mesta Paríž spoločne s prezidentom republiky vyhlásili verejnú zbierku na obnovu zničenej katedrály. Prvé štedré dary francúzskych milionárov už presiahli sumu 300 miliónov eur, do finančnej zbierky sa zapájajú aj obyvatelia z iných svetových krajín a suma stále rastie.

Zdroj: wtol.com

Svoju ľútosť nad smutnou udalosťou, ktorá zasiahla mesto Paríž, oficiálne vyjadril napríklad prezident USA Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, Kráľovná Alžbeta spoločne s manželom Phillipom a princom Charlesom, za Slovensko sa vyjadril prezident Andrej Kiska, budúca prezidentka Zuzana Čaputová a predseda vlády Peter Pellegrini.

Komentáre