Vaporizéry a elektronické cigarety nešetria vaše pľúca tak, ako si mnohí doteraz mysleli. Najnovšia grécka štúdia dokazuje, že sú rovnako škodlivé ako klasické cigarety.

Ochutené náplne do e-cigariet vášmu zdraviu teda rozhodne nepridávajú. Podľa gréckej štúdie sú to práve oni, kto môže vaše zdravie skutočne narušiť. Grécki vedci vo svojej štúdii uviedli, že náplne do e-cigariet obsahujú látky, ktoré vo veľkej miere spúšťajú zápalové procesy v ľudskom tele.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: economictimes.indiatimes.com

Takzvané cigarety na baterky alebo e-cigarety sú po celom svete propagované ako cesta, ktorou môžte zachrániť vaše zdravie. Celostvetové spoločnosti deklarujú, že takáto forma fajčenia údajne škodí omnoho menej ako klasická cigareta. Taktiež sú vnímané ako nástroj, vďaka ktorému by ste mali vedieť skoncovať s fajčením. Vedcom na Aténskej Univerzite sa podarilo preukázať, že fajčenia takejto cigarety dokonca aj v malom množstve môže vážne poškodiť vaše pľúca.

zdroj: medicalexpress.com

Na svoje pokusy použili myši. Tie boli vystavené inhalácii dymu z e-cigarety vrátené príchuťových aditív. Po skončení tohto testu mali myši preukzáteľne znečistené pľúca, v ktorých už prebiehali aj zápalové procesy známe z fajčenia klasických cigariet.

 

Komentáre