V blízkosti čínskeho mesta Čchung-čching sa posledných 6 rokov stavia niečo skutočne nezvyčajné. Konštrukcia mimoriadneho projektu letiska Wushan Airport by mala byť dokončená koncom júna tohto roka a jeho prevádzka by sa mala spustiť v roku 2019. Jeho stavba však vôbec nebola jednoduchá. Letisko sa nachádza na vrchole hory Taohua vo výške viacej ako 18000 m.n.m. 

Vrchol kopca doslova odrezali. Upravovali ho výbušninami a celý kopec si prispôsobili. Náklady na výstavbu tohto letiska sa vyšplhali na hranicu viacej ako €250 miliónov. Letisko pozostáva z jednej dráhy dlhej 2,5 kilometra so šírkou 45 metrov. Cieľom tohto letiska je odľahčiť prevádzku na druhom priľahlom letisku mesta Čchung-čching, ktoré za minulý rok odbavilo skoro 40 miliónov pasažierov. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Prečo práve na vrchole hory?

Pri pohľade na nasledujúce zábery si túto otázku kladie asi veľmi veľa ľudí, no odpoveď je veľmi jednoduchá. Celé okolia mesta Čchung-čching je veľmi hornaté a tak nebolo moc veľa miest, na ktorých by takáto stavba mohla vyrásť. Podľa oficiálnych informácii sa na konštrukcii tohto letiska podieľalo v jednej chvíli aj 2000 pracovníkov naraz. 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here