V stredu, 26.12.2019, rakúska horská služba zaznamenala vianočný zázrak. Našli totiž skialpinistu, ktorý prežil päť hodín zasypaný pod lavínou. 

Dvadsaťšesťročný Rakúšan sa rozhodol ísť si vyšľapať 2112 metrov vysokú horu Pleschnitzzinken v pohorí Schladmingské Taury. Keď sa po dlhom čase neukázal, jeho známy to nahlásil na polícii. Tvrdil, že sa mu chcel dovolať, ale jediné, čo zo slúchadla počul, boli škrípavé zvuky.Do záchrannej akcie bolo zapojených 20 ľudí a niekoľko psov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
YouTube.com

Vo večerných hodinách, približne o 19:23 – 5 hodín po spadnutí lavíny, záchranári skialpinistu lokalizovali vďaka lavínovej sonde, takzvanému PIPAKu, ktorú mal pri sebe. Lyžiar bol v hĺbke asi jedného metra a po vyhrabaní bol schopný aj napriek silnému podchladeniu s horskou službou komunikovať.

YouTube.com

K prípadu sa vyjadril aj Stefan Schrock zo štajerskej horskej služby, ktorý prípad označil ako šťastie v nešťastí. „Pod snehom mal dostatočnú vzduchovú kapsu, takže mal kyslík a mohol dýchať,“ povedal Schrock. „Zo štatistického hľadiska sa niečo také v Alpách stane raz za 20 rokov,“. Neskôr ešte dodal, že pri zavalení lavínou je najdôležitejších prvých 15 minút, pretože potom nádej na prežitie prudko klesá a vytvorenie dutiny je len dielom náhody. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here