Novým celosvetovým trendom je využívanie „zelenej“ energie, ktorá vzniká vďaka veterným alebo solárnym elektrárňam. Nikomu netreba asi vysvetľovať prečo prinášajú so sebou práve zelenú energiu, čím chránia mnoho životov, ktoré by inak mohli byť vážne poškodené z dôvodu znečistenej atmosféry. Pravdou však je, že solárnej aj veterné elektrárne do značnej miery ovplyvňujú okolité prostredie v ktorom sa nachádzajú. 

zdroj: L. Brian Stauffer / University of Illinois

Niektoré ich vplyvy sú však pre životné prostredie aj nepriaznivé. Za istých okolností ale  ich činnosť dokáže priaznivo zvýšiť zrážky a tým priniesť vegetáciu aj tam, kde v súčasnosti prakticky žiadna nerastie. A to môže byť práve prípad Sahary. Takýto scenár potvrdzuje aj nová štúdia amerických vedcov z University of Illinois. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: ourworld.unu.edu

V prípade, že na Sahare vyrastú gigantické solárne a veterné farmy, a zatiaľ všetko nasvedčuje tomu že vyrastú, tak podľa tejto štúdie stúpnu priemerné zrážky na tomto území až o 1,12 milimetra za deň. Hovoríte si, že to nie je nič moc? Aj vďaka takémuto minimálnemu rozdielu by sa Sahara vlhkosťou priblížila Argentíne alebo Grécku. To do budúcnosti znamená, že záplavy piesku na Sahare môže už čoskoro nahradiť zelená vegetácia.

 

 

Komentáre