Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Ulice Hongkongu sa už tri mesiace zapĺňajú davmi ľudí, ktorí sa rozhodli protestovať proti vláde a systému, ktorý je v ich krajine zavedený. Protesty otriasajú Hongkongom už od začiatku júna 2019 – vyvolali ich kontroverzné zákony, ktoré mali zabezpečiť legálne vydávanie odsúdených do Číny a Taiwanu. To sa ľuďom nepáčilo a spoločnými silami docielili, že vláda zákon stiahla a do praxe tak uvedený nebude. Protesty však pokračujú ďalej a ľudia sú odhodlaní bojovať za viac.

Zdroj: businessinsider.com

Počas prvého protestu masa ľudí tvorila takmer 2 kilometre a pochodovala 7 hodín cez stredný Hongkong. V auguste protestujúci narušili plynulé fungovanie letiska po tom, ako obsadili budovy terminálu. Momentálne sa snažia protestmi docieliť demokratické slobody a vyjadrujú odpor čínskemu vplyvu na svojom území – nepáči sa im totiž kontrola čínskej komunistickej strany. Demonštranti sa obávajú, že Čína rozšíri svoj vplyv aj na Hongkong, zároveň žiadajú viac demokracie v systéme vlády a odchod najvyššej výkonnej predstaviteľky mesta, Carrie Lamovej.

Zdroj: businessinsider.com

Pokojného protestu, ktorý sa v uliciach odohral pred pár dňami, sa podľa organizátorov zúčastnilo 1,7 milióna ľudí vrátane novinárov, právnikov, aktivistov a podnikateľov. Plánujú v pochodoch pokračovať, až kým vláda nevyhovie ich požiadavkám. Čínska vláda však na ľudí v uliciach reaguje agresívne a neváha na rozpustenie davov použiť svoje vojenské jednotky. Obyvatelia Hongkongu sú však aj napriek únavným štrajkom a nepriaznivému počasiu vytrvalí a zastávajú názor, že musia pokračovať, pokým vláda svojim občanom nepreukáže patričný rešpekt. A horúčavy, dažde ani čínski vojaci im v tom nezabránia.

Komentáre