Európska komisia (EK) vymerala vydavateľovi platobných kariet MasterCard pokutu 570 miliónov eur za porušovanie hospodárskej súťaže. Firma podľa verdiktu v rozpore s protimonopolnými pravidlami EÚ obmedzovala možnosti obchodníkov využívať výhodnejšie podmienky, ktoré v Európskej únii ponúkajú banky.

barrons.com

Ako uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe VESTAGER, európski spotrebitelia používajú platobné karty každý deň, keď kupujú potraviny a oblečenie alebo nakupujú na internete. Zabránením prístupu obchodníkov k lepším podmienkam, aké ponúkajú banky, MasterCard svojimi pravidlami umelo zvyšuje náklady na platby prostredníctvom kariet a poškodzuje maloobchodníkov aj spotrebiteľov v Európskej únii.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Platby kartami hrajú v ekonomike jednotného trhu veľkú úlohu, využívajú sa pre domáce i zahraničné transakcie aj v internetových obchodoch. Európski spotrebitelia a podnikatelia ich používajú vo viac ako tretine bezhotovostných platieb. Spoločnosť MasterCard je v európskej hospodárskej oblasti z hľadiska emisie spotrebiteľských kariet aj z hľadiska hodnoty transakcií druhým najväčším hráčom na trhu.

Vzhľadom k tomu, že firma MasterCard s vyšetrovateľmi spolupracovala, EK pôvodne vyrubenú pokutu o desať percent znížila, uvádza sa v oznámení komisie.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here