Veľa ľudí sa pamätá éru legendárneho lietadla Concorde, ktorý bol výtvorom britskej a francúzskej spolupráce. Jednalo sa o nadzvukové lietadlo, ktorého letenka bola síce o čosi drahšia, no za to ste mali možnosť si na palube vychutnať patričný luxus a hlavne sa dostať z Londýna do New Yorku za 3,5 hodiny. Lietadlo sa tešilo veľmi veľkej obľube, no po jednej jeho havárii a zvážení všetkých prevádzkových nákladov bolo lietadlo napokon úplne vyradené z prevádzky.

zdroj: Boomsupersonic.com

Dnes už však môže prísť na scénu jeho modernejší nástupca. Lietadlo Boom Supersonic by sa malo stať ďalším komerčným lietadlom, ktoré dokáže cestovať nadzvukovou rýchlosťou a prekonať teda úroveň Mach 2,2.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Lietadlo dokáže pohodlne odviesť 55 pasažierov a jeho dolet je 8330 kilometrov. V praxi to teda znamená, že doba letov z Londýna do New Yorku za 3,5 hodiny by sa mala už čoskoro vrátiť.

zdroj: Boomsupersonic.com

Nové lietadlo je dielom americkej spoločnosti, so sídlom Coloráde, za ktorou stojí napríklad aj spoločnosť Emerson Collective. Jej šéfkou je Laurene Powell Jobs – vdova po zosnulom géniovi Stevovi Jobsovi. 

Lietadlo Boom Overtune je konštruované z ľahkých uhlíkových komponentov. Cieľom spoločnosti je priniesť späť časy nadzvukového letectva tak, aby si to mohol dovoliť tak povediac každý. Za zmienku stojí ešte určite nevídaný komfort a úroveň luxusu na palube.

zdroj: Boomsupersonic.com

Spoločnosť okrem tohto lietadla pripravuje aj svoj druhý projekt, ktorým je malé nadzvukové lietadlo XB-1.

zdroj: Boomsupersonic.com

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here