Ak sa vám zdalo, že svet sa už teraz topí v reklamách, len vydržte. Ruský start-up zverejnil plány na vytvorenie rozľahlých billboardov vo vesmíre, za pomoci zhlukov malých, svetlo odrážajúcich satelitov.

Prvá vesmírna reklama spoločnosti StartRocket, ktorá sa objavila v novom videu tejto spoločnosti, by mohla byť umiestnená už v roku 2021. Tieto reklamy by boli viditeľné iba v noci, ale takmer z ktoréhokoľvek miesta na zemi.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
StartRocket

Reklamy by boli zostrojené z rady malých satelitov, pričom každý z nich by bol vybavený reflexnou plachtou s priemerom približne 9 metrov. Keďže tieto satelity obiehajú vo výške okolo 450 km n.m., slnečné svetlo by sa malo odrážať od plachiet a vytvárať tak slová a logá viditeľné zdola zo zeme.

Nie všetci sú však zástancami pridávania ľuďmi zostrojených objektov na obežnú dráhu Zeme, na ktorej sa náchádza 1400 fungujúcich satelitov.

„Zvyšovanie počtu satelitov so sebou prinesie vyššie riziko kolízií a tomu by sme sa radi vyhli“ povedal John Crassidis, profesor mechanického a leteckého inžinierstva na Univerzite v Buffule. „Najväčší problém vidím v tom, že sa tieto objekty stanú vesmírnym odpadom.“

Vyskytli sa aj názory, že odrazené svetlo by mohlo obmedziť schopnosť skúmať oblohu, a teda by to bolo pre vedu škodlivé.

V USA bola „vesmírna“ reklama zakázaná už v roku 1993, avšak v Rusku žiaden takýto zákaz neexistuje.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here