Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Prevádzkovateľ metra v New Yorku sa spoločne s príslušnými úradmi rozhodol pre zaujímavý recyklačný program. Staré vyradené vozy metra totižto vhadzujú na morské dno pozdĺž amerického pobrežia Delawaru a Južnej Karolíny, čím vytvárajú nový domov pre milióny morských živočíchov.

zdroj: thedailybeast.com

Otec tohto programu Jeff Tinsman o tomto projekte povedal: „Sú to vlastne luxusné byty pre ryby a milióny iných morských živočíchov.“ Staré vagóny sú vhadzované a morské dno tak, aby vytvorili umelý morský útes. Prvé vagóny sa ocitli na morskom dne ešte v roku 2001. Tieto takmer 20 ton vážiace kolosy sú najskôr zbavené všetkých nebezpečných a toxických častí, kolies a okien. Následne sú transportované na určené miesto, kde ich hydraulické stroje zhodia priamo do Atlantického oceánu.

Tieto umelé útesy sú skvelým domovom pre morský život. Rybám ale aj iným živočíchom poskytujú útočisko a potravu. V súčasnej dobe by sa na dne oceánu malo nachádzať už viacej ako 2500 vagónov. Nové – modernejšie vozy už takto recyklované nebudú, keďže obsahujú veľké množstvo plastov a ich recyklácia by bolo príliš nákladná.

 

 

Komentáre