Európsky parlament tento týždeň jednoznačne podporil sadu opatrení, ktoré by mali byť jednou z hlavných európskych stratégii na boj proti plastovému odpadu. Nová smernica schválená parlamentom sa priamo dotýka 10 skupín plastových výrobkov na jedno použitie a rybárskeho vybavenia. 

Nová právna úprava pre určitú skupinu produktov počíta so zákazom distribúcie takýchto výrobkov po roku 2021 a pre zvyšok navrhuje rôzne opatrenia, v snahe znížiť ich spotrebu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: treehugger.com

Nová smernica bude mať najmä vplyv na plastové príbory, plastový riad, slamky, tyčinky do uší alebo paličky na balóny. Komisia to odôvodnila, že pre každý z týchto produktov existuje cenovo prijateľná ekologickejšia alternatíva. Europoslanci túto stredu dokonca schválili aj rozšírenie tohto zoznamu o nádoby na jedlo a pitie z expandovaného polystyrénu a o výrobky z oxo-rozložiteľných plastov.

zdroj: greenbiz.com

Jedným z ďalších ekologických opatrení, ktoré Európsky parlament pripravuje, by malo byť oaptrenie na zníženie množstva odpadu z cigaretových nedopalkov, ktoré taktiež obsahuje veľké množstvo plastov. Zvláštne opatrenia navrhuje EU pre plastové fľaše a to zavedením samostatného zberu vo svojich členských štátoch. Smernica nariaďuje zber PET fľašiek na úrovni 90% do roku 2025 (pre dosiahnutie tohto cieľa EU navrhuje napríklad aj zavedenie vratnej zálohy za plastové fľaše).

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here