Obľubujete aj Vy vône a parfumy značky Coco Chanel, oblieka aj Vás Hugo Boss, obdivujete eleganciu a zaujímavé tvary Volkswagenu Beetle a radi pijete Fantu? Pokiaľ ste si na všetky tieto otázky odpovedali áno, tak inklinujete k nacistickej ideológii. Všetky vyššie uvedené značky totižto vyrábali svoje produkty pre Hitlerovu mašinériu. A pokiaľ Vás z tohto všetkého práve rozbolela hlava, môžete si dať (nacistický) acylpyrín.

Hugo Boss-výroba nacistických uniforiem 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Veď predsa „nadradená hitlerovská“ rasa nebude chodiť v niečom obyčajnom. Jeho jednotky potrebovali uniformu, ktorá by vyzerala reprezentatívne, elegantne ale na druhej strane musela byť maximálne funkčná a užitočná do terénu.

Hugo Ferdinand Boss (8. 7. 1885 – 9. 8. 1948) bol zakladateľom módnej značky Hugo Boss: „Samozrejme, že môj otec patril k nacistickej strane, ostatne kto v tej dobe nepatril? Celý priemysel procoval pre nacistickú mašinériu,“ cituje Siegfrieda Bossa The New York Times. 

hugo_boss

Vôňa hákového kríža

„Gabrielle Chanel, viacej známa ako Coco, bola biedny človek. Antisemitská, homofóbna, oportunistikcá a medzi jej hriechy patrila fráza: Pokiaľ ste blondína, použite modrý parfum. Takisto bola aj závislá na morfiu a aktívne spolupracovali s Nemcami počas okupácie Paríža.“ Takto sa na jej adresu vyjadril Los Angeles Times. Gabrielle Chanel sa rozhodne nenarodila so zlatou lyžičkou v ústach. Práve naopak. Narodila sa v roku 1883 v hospici pre chudobných v údolí rieky Loiry. Aj napriek nepriazni osudu sa dokázala vďaka svojej práci a výzoru prepracovala na vrchol v módnom návrhárstve. 

Hitlerov Beetle?

Adolf Hitler mal počas svojho politického pôsobenia ideu, že by mal veľkým masám Nemcov poskytnúť lacný, malý ale zároveň aj spoľahlivý a elegantný model auta, ktoré bude pripomínať chrobáka. Ferdinand Porsche jeho požiadavkám vyhovel. V roku 1939 spoločnosť predstavila na Berlin Motor Show vozidlo s oficiálnym modelovým označením KdF-Wagen, v súčastnosti známy ako Volkswagen Beetle.

Lieky

I.G. Farbenindustrie AG  bola nemecká chemická priemyselná konglomerátna spoločnosť, ktorá sa skladala pôvodne zo 6 ďalších spoločností. Jedným z nástupcov tejto firmy je aj dnešný Bayer, ktorej lieky zachraňujú dnes životy po celom svete. Je to tá istá firma, ktorá vyrábala nechválne známe modravé kryštáliky nasýtené kyanovodíkom. Tie sa následne sypali do plynových komôr… Cyklon B sa tak stal plynom, ktorý je synonymom nacistických vojnových zverstiev. 

Fanta? Nápoj nacistov

Zdá sa Vám, že tento titulok je príliš expresívny? Vysvetlite to Markovi Thomasovi, ktorý pre časopis New Statesman vyhľadal informácie o vojnovej histórii tohto nápoja. „Coca-cola to behom druhej svetovej vojny hrala na obe strany. Na jednu stranu podporovala americké invazívne jednotky a druhú stranu dodávala nápoje nacistom.“

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here