Bronzové Medzinárodné ceny vojvodu z Edinburghu sú už v rukách hrdých študentov. 19.septembra sa v nádhernom areáli Château Gbeľany konala slávnostná ceremónia, na ktorej sa zúčastnilo takmer 250 študentov stredných škôl zo Žilinského, Trenčianskeho a Banskobystrického kraja, aby si prevzali certifikát a bronzový odznak, ktorý znamená ukončenie jednej úrovne programu DofE – The Duke of Edinburgh’s International Award.

„Chceme motivovať všetky skupiny mladých ľudí vo veku 14 – 24 rokov na sebe komplexne pracovať. Sprostredkovaním overeného vzdelávacieho programu chceme mať trvalý dopad na mladých ľudí a ich praktické zručnosti, spoločenskú zodpovednosť a šancu uspieť v živote. Hlavnou podmienkou zapojenia sa do programu je vek 14 až 24 rokov. Dve hlavné podmienky absolvovania sú zapojiť sa aspoň hodinu týždenne do zvolených aktivít vo všetkých 4 oblastiach programu a splniť si individuálne ciele pre každú oblasť programu. V DofE účastníci nesúperia jeden proti druhému, ale každý musí prekonať sám seba,“ znejú slová predstaviteľov programu Dofe, ktorý je zameraný na rozvoj talentu, dobrovoľníctva, športu a na dobrodružnú expedíciu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Bea Benikovská PHOTOGRAPHY

Ceremónia odovzdávania cien sa konala na priestrannom trávniku gbeľanského kaštieľa. Atmosféru ako z filmu dotváralo nádherné slnečné počasie a profesionálna, a najmä do detailov prevedená organizácia, vďaka čomu sa organizátori s pomocou dobrovoľnkov postarali o nezabudnuteľný zážitok pre všetkých zúčastnených. Ocenení študenti sa mohli tešiť na stretutie s veľvyslancom Veľkej Británie Andrewom Garthom a tiež na mini koncert skupiny S hudbou vesmírnou. Ceremónia bola sprevádzaná motivačnými príbehmi účastníkov programu a aj napriek tomu, že išlo o formálnu udalosť, čomu prináležal aj predpísaný formálny dress code, atmosféra bola po celý čas uvoľnená a priateľská, a tak mali študenti možnosť užiť si stredu tak troška inak – v spoločnosti ďalších ľudí, ktorí dosiahli to, za čím dlhý čas tvrdo išli a to všetko na mieste, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť.

zdroj: Bea Benikovská PHOTOGRAPHY

„Dobrodružstvo našej školy s programom DofE sa začalo v školskom roku 2016/2017. Ku koncu minulého školského roka niektorým účastníkm bránili v plnení cieľov zdravotné problémy, zranenia alebo nedostatok času. Cesta za splnením cieľov nie je jednoduchá, zo 14 bronzových účastníkov sa podarilo splniť všetky svoje ciele a expedície len jednej, ktorá si svoje ocenenie prebrala na slávnostnej ceremónii v Chateau Gbeľany z rúk kreatívneho riaditeľa reklamnej agentúry Zaraguza, pána Michala Pastiera. Tento rok sme mali síce len jednu úspešnú bronzovú účastníčku, no pre ostatných táto cesta nekončí. Program DofE je výnimočný v tom, že pomáha mladým ľuďom rozvíjať sa, naučiť sa nové veci, dáva im možnosť pomáhať druhým, spoznať nových ľudí, a zároveň aj samých seba,“ hovorí  Mgr. Lucia Hrúzová,  koordinátorka a vedúca DofE na  Gymnáziu Bilingválnom v Žiline (GBZA).

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here