Froome v septembri tohto roku vyhral Vuelta a España, čím si na zoznam svojich víťazstiev pripísal v poradí štvrtú výhru na Grand Tour. Avšak po osemnástej etape Vuelta a España sa v jeho moči v antidopingovom teste našlo 2000 mg / ml salbutamolu, čo znamená dvojnásobok povoleného množstva. Salbutamol, pôvodne medikament využívaný na liečbu astmy, je v súčasnosti uznaný ako dopingová látka, ktorá pozitívne ovplyvňuje výkon pri tréningu alebo pretekoch a má mierne anabolický efekt. Antidopingový test bol cyklistovi vykonaný 7. septembra, teda len tri dni pred ukončením trojtýždňovej Vuelta a España.
Chce zachrániť svoje víťazstvo

Cyklista teraz bojuje o to, aby zachránil svoje víťazstvo na Vuelta. Navyše chce predísť zákazu pretekať, čo by mohlo spôsobiť jeho neúčasť v sezóne 2018, vrátane Grand Touru. Podľa antidopingových pravidiel má právo pretekať až kým UCI nevydá rozhodnutie o jeho prípade. Stávkové kancelárie i fanúšikovia tak budú môcť s Froomom až do vyhlásenia UCI počítať. Ak sa však zistí jeho vina, budú mu všetky prípadné víťazstvá z tohto obdobia odobraté.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Froome trvá na tom, že neprijal vyššiu dávku salbutamolu ako je povolené. Mal možnosť podstúpiť sériu laboratórnych testov a vysvetliť tak, prečo sa v jeho moči našiel dvojnásobok zákonnej dávky tejto látky.

Negatívnym reakciám rozumie

Froome sa vyjadril, že úplne rozumie tomu, ako sa niektorí ľudia na cyklistiku pozerajú. Sám už preteká desať rokov a vie, ako takáto aféra môže ovplyvniť názor verejnosti. Preto uvádza, že svoj prípad berie veľmi vážne.

Na svoju obhajobu povedal, že už od detstva trpí astmou. Používa inhalátor na to, aby príznaky tohto ochorenia redukoval, no podľa jeho slov nikdy nevdýchol viac, ako má povolené. Celú situáciu vníma ako katastrofálnu. Bude sa však naďalej snažiť obhájiť svoju nevinu.

V príprave ho to nezastaví

V stredu ráno tím Sky potvrdil, že Froome bude v roku 2018 pretekať s cieľom získať triumf na Giro d’Italia. Spolu s ich cyklistickým lídrom tak rozhodli napriek správam o nepriaznivom analytickom zistení a jeho možných následkoch.

Froome trvá na tom, že jeho ciele sa nezmenili a naďalej plánuje robiť to, čo si zaumienil. V súčasnosti je so svojím tímom v tréningovom tábore a už čoskoro sa začne pripravovať na Giro. Tento pretek je jeho prvým cieľom pred najväčšou výzvou – po piatykrát vyhrať Tour de France.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here