Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Švédsky archeológ a sochár Oscar Nilsson sa špecializuje na rekonštrukciu ľudských tvárí. Nilsson používa 3D-tlačené lebky svojich „múz“, ale ostatné rysy tváre sú vyrezávané ručne. V roku 1996 založil spoločnosť s názvom OD Nilssons. Spoločnosť spolupracuje s múzeami po celom svete a pomáha im obnovovať tváre ľudí, ktorých hroby boli objavené pri archeologických vykopávkach. „Ľudská tvár je motív, ktorý ma nikdy neprestáva fascinovať, variácie základnej štruktúry a rozmanitosť detailov sa zdajú nekonečné. A všetky tváre, ktoré rekonštruujem, sú jedinečné.”, hovorí umelec.

# 1 

Mladá žena, ktorá žila v dobe kamennej asi pred 5500 rokmi. Zomrela vo veku 20 rokov, bola pochovaná s dieťaťom na hrudi. Jej smrť bola spôsobená pravdepodobne ťažkým pôrodom. DNA nie je až tak dobre zachované, ale z ďalších objavených hrobov tohto obdobia možno povedať, že ľudia, ktorí žili v Brightone (Veľká Británia), neboli bieli. Ich farba pleti bola podobná ako u moderných ľudí zo severnej Afriky.

Zdroj: boredpanda.com

#2

Muž, ktorý bol údajne švédskym vikingom, žil na začiatku 11. storočia. Na jeho rekonštrukciu bolo potrebné zhromaždiť isté množstvo DNA na obnovenie kože, vlasov a očí. Muž mal červené vlasy, modré oči a svetlú pokožku. Zomrel vo veku 45 rokov.

Zdroj: boredpanda.com

#3

Táto neandertálska žena žila asi pred 45 – 50 000 rokmi. Jej pozostatky boli objavené počas vykopávok v roku 1848 v Gibraltári. Je zaujímavé vidieť, ako sa obraz neandertálcov v priebehu rokov zmenil. Od slintavého divocha až po vysoko inteligentného človeka.

Zdroj: boredpanda.com

#4

7 000 rokov pred Kristom žilo aj toto 18 ročné dievča. Žilo tam, kde je dnes moderné Grécko, a bolo svedkom historického okamihu, keď spoločnosti začali obchodovať.

Zdroj: boredpanda.com

#5

Žena rímsko-britského pôvodu, ktorej zvyšky naznačujú, že prežila ťažký život a bola zapojená do ťažkej fyzickej práce. Zomrela asi vo veku 25 – 35 rokov. Počas výkopu sa v blízkosti jej tela našli aj cudzie nechty. Ľudia verili, že týmto spôsobom predídu prenasledovaniu duchov mŕtvych.

Zdroj: boredpanda.com

Komentáre