Kým na štátnice existuje overený postup „učiť sa, učiť sa a učiť sa“, na záverečnej práci sa môžete vyblázniť mnohými spôsobmi. Ako si s písaním práce poradiť, na čo sa pripraviť a čomu sa radšej vyhnúť, vám ale povieme aj my.

Problém číslo jedna, ktorý musíte vyriešiť len vy

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Úplne prvou métou písania bakalárskej práce je samozrejme voľba témy a ciele práce. Určite sa hodí zvoliť si tému, ktorá vás zaujíma, pretože vám práca pôjde lepšie od ruky. Téma by mala rozvíjať vaše silné stránky, čo vám prácu potom veľmi uľahčí.

zdroj: kpu.ca

Lenže jej výber je často dosť náročný. Akademický informačný systém a prihlasovanie doň môže často zlyhať. Tiež sa témy zverejňujú v jeden okamih, ktorý je niekedy ťažké ustrážiť. Ak chcete, aby bolo písanie bakalárky pre vás príjemnejšie a jednoduchšie, dajte si záležať na výbere témy a všetkého, čo s tým súvisí.

Chce to svoju logiku

S každou prácou sa lepšie pohnete dopredu, keď si ju rozložíte na menšie časti. Odčiarknutie hotových políčok vás navyše bude motivovať plniť ďalšie a ďalšie krôčiky na ceste k dokonalej diplomovke. Nezabudnite si na začiatku zaistiť aj tlačiareň, ktorá má dobrý toner. Tlač je jednou z podmienok, ktorú pri písaní záverečnej práce určite potrebujete. S výkonnými tonermi to máte v suchu.

zdroj: koveprint.cz

S písaním vám môžu pomôcť aj iné odborne zdatné osoby, vedúci práce je v roli poradcu a kontrolóra, ale vy si môžete nájsť niekoho, kto vám napíše aspoň zopár riadkov k danej problematike.

Musí to byť gramaticky a štylisticky správne, bez známok kopírovania a aktuálne. To znamená, že takýto človek by mal byť naozaj profesionál. S hotovým textom, vytlačeným vďaka náplniam do tlačiarní Canon, môžete potom predstúpiť pred vedúceho a nakoniec aj skúšobnú komisiu, ktorá vašu snahu určite ocení.

Naučte sa tiež dobre ovládať textový editor (zíde sa vám to potom aj v práci), vie veľa vecí, ktoré vám uľahčia záverečné úpravy – napríklad automatický zoznam literatúry, citácie v rôznych štýloch, poznámky pod čiarou, automaticky generuje obsah, čísluje stránky a iné. Ukladajte si všetko a nájdite v tom systém. Pomáha to a funguje.

Komentáre