Žiadne očité svedectvá ani oficiálne dôkazy po dobu dlhých 30 rokov. Od roku 2013 bol dokonca zaradený aj na zoznam vyhynutých druhov. Najnovšie informácie z Taiwanu však dokážu možný opak. Všetko totižto nasvedčuje tomu, že doposiaľ “vyhynutý” poddruh leoparda, obývajúci výhradne Taiwan, stále žije.

zdroj: wikimedia

Taiwan sa okrem inej bohatej flóry a fauny mohol v minulosti pýšiť aj jedinečným endemitickým druhom leoparda. Neofelis nebulosa brachyura bol poddruh leoparda obláčikového, ktorý sa vyskytuje výhradne v oblasti juhovýchodnej a južnej Ázie. Je najmenšou z veľkých mačkovitých šeliem a jeho posledné zaznamenané pozorovanie z voľnej prírody pochádza z roku 1983.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: wikimedia

Prvé dôkazy o existencii tohto nádherného zvieraťa pochádzajú až už z 13. storočia, kedy bola jeho koža veľmi žiadaným obchodným artiklom. Veľkou raritou tohto zvieraťa je, že okrem domorodých obyvateľov ostrova ho vo voľnej prírode preukázateľne videl len jediný človek a to japonský antropológ Torii Ryūzō. Táto šelma nemala v miestnej prírode prirodzeného nepriateľa, no pre farmárov bola veľkým nepriateľom. Rozhovory s miestnymi lovcami potvrdili, že posledné pozorovania tohto zvieraťa boli zaznamenané v roku 1983.

Aj napriek veľkej snahe biológov a miestnych obyvateľov na začiatku 90. rokov, sa nastraženým 400 fotopasciam a vedcom nepodarilo túto šelmu v prírode žiaľ už vypátrať. Následný 13 rokov trvajúci prieskum znova nezaznamenal žiadne žijúce jedince, čo malo za následok, že zviera bolo v roku 2013 vyhlásené za vyhynutý druh.

zdroj: wikimedia

Záhadným spôsobom sa ale tomuto taiwanskému leopardovali zrejme hlboko v lesoch podarilo prežiť a ukrývať sa dlhých 30 rokov. Miestni obyvatelia totižto ešte minulý rok začali hlásiť spozorovania tejto šelmy na dvoch odlišných miestach. Miestni lovci údajne šelmu spozorovali pri love kôz v blízkosti mesta Daren a iní miestni obyvatelia ju zasa videli utekať do korún stromov na opačnom konci ostrova.

Miestne úrady v nedávnych dňoch vydali dokument, v ktorých je tento leopard stále zaznamenaný, ako vyhynutý. Pokiaľ si však príroda dokázala nájsť cestu a ochrániť toto nádherné zviera, bude lepšie, keď o tom takmer nikto nebude vedieť.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here