Tímu geológov na severe Izraela sa podarilo učiniť pre pár dňami zvláštny objav. V údolí nazývanom Zevulun sa im podarilo nájsť kus vulkanickej horniny, ktorý je zložený z minerálu tmavej farby. Jedná sa o kermaltazit, ktorý doposiaľ na našej planéte ešte ani nebol objavený. Geológovia takúto zlúčeninu poznajú zatiaľ len z vesmíru.

zdroj: Shefa Yamim

Karmeltazit bol objavený ukrytý v inom minerály a to konkrétne v zafíre. Po chemickej stránke ide o zlúčeninu tvorenú zirkónom, hliníkom, kyslíkom a titánom. Geológovia preto odhadujú vznik tejto horniny počas sopečných erupcií niekedy v období kriedy.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Už prvé testy ukázali, že karmeltazit je omnoho tvrdší a odolnejší ako diamant. Pokiaľ sa podarí objaviť väčšie úložiská tejto horniny, tak môže byť mať v budúcnosti široké využitie, no zatiaľ ostáva táto zlúčenina veľmi drahocenná a ojedinelá.

Karmeltazit je tiež zvláštny aj tým, že jeho chemické zloženie (ZrAl2Ti4O11) sa nápadne podobá allendeitu (Sc4Zr3O12), ktorý bol prvýkrát objavený v meteorite, ktorý dopadol na Zem 8. februára 1969 v mexickom štáte Chihuahua.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here