Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Tisíce miestnych ľudí sa v júni zhromaždilo na protest proti veľkým výletným lodiam, ktoré ohrozujú nielen ľudí v meste, ale aj budovy a panorámu Benátok. Desať rokov vedená antikampaň proti zákazu kotvenia výletných lodí v benátskych prístavoch bola úspešná. Talianska vláda začiatkom augusta oznámila, že lode veľkých rozmerov budú z historického centra Benátok presmerované inam.

dailymail.co.uk

Nádherné mesto s 55-tisíc obyvateľmi, ktoré počas leta navštívi približne 30 tisíc turistov ročne by sa tak po novom malo stať o niečo bezpečnejšie a pokojnejšie, ako doteraz. Definitívne rozhodnutie úradov prišlo po tom, ako sa v júni veľká výletná loď zrazila s malým turistickým člnom na jednom z benátskych kanálov. Zranených bolo 5 ľudí a Benátčanom v tom momente praskli nervy.

dailymail.co.uk

Okrem nebezpečenstva v prístave a na brehu však ide aj o poškodenie historických budov – veľké vlny spôsobené výletnými loďami vraj mali poškodiť staré drevené základy domov a vibrácie lodí mali údajne poškodiť statiku historických budov. Výletné lode so sebou  okrem iného prinášajú aj veľké ekologické riziko. Taliansky minister dopravy Danilo Toninelli pre médiá a verejnosť potvrdil, že výletné lode sa postupne začnú presúvať po iných trasách, aby sa vyhli historickému centru Benátok, a aby sa tak zachoval pokoj tohto krásneho mesta.

dailymail.co.uk

Lode majú byť presmerované do prístavov ďaleko od mesta, ako napríklad do miest Fusina a Lombardia. Talianska skupina na ochranu prírody tiež zastáva názor, že Benátky by mali byť zaradené do zoznamu ohrozených miest OSN, aby sa podobnému narúšaniu krajiny predišlo. Aj napriek tomu, že Benátky sú zapísané v zozname UNESCO, cestovný ruch pre ne predstavuje hrozbu, ktorú treba mať pod kontrolou. Do roku 2022 plánuje mestská rada zaviesť rezervácie vstupeniek do centra mesta, vďaka ktorým by sa počet turistov mohol o niečo znížiť.

Komentáre